Хто володіє інформацією, той володіє світом!

№1 » №2 » №3 » №4 » №5 » №6 » №7 » №8 » №9 » №10 » №11 » №12 » №13 » №14 » №15 » №16 » №17 » №18 »
№19 » №20 » №21 » №22 » №23 » №24 » №25 » №26

Трускавецький вісник

№16 (42) 3 березня 2009 р.

Звернення секретаря Трускавецької міської ради

Книга має право на життя

Шановні трускавчани!

В Україні є дуже багато цінних творів, котрі були видані раніше, а тепер пішли в небуття чи то пак забуття, як також такі, що ніколи не бачили денного світла на рідній серцю землі і про них забули. До таких творів належать спомини о. Олекси Пристая "З Трускавця у світ хмародерів".

Ця вартісна праця становить безсумнівний інтерес для представників різних галузей знань, передусім краєзнавства, етнографії та історії матеріальної культури. Мало того, у ній знаходимо багатющий матеріял для характеристики Трускавця на зламі ХІХ-ХХ століть. Автор подає докладний, етнографічно точний опис типової для Трускавця хати, господарських будівель, загалом усієї садиби, відображає специфіку господарського життя села кінця XIX століття, одяг населення, спосіб харчування, здобутки народних умільців.

Визначний журналіст і публіцист, автор цілого десятка книг на історичну тематику Осип Назарук, ознайомившись із рукописами споминів отця Пристая, писав у листі до нього: "Гріхом було б, коли б Ви, Отче, зійшли з цього світу, не залишивши по собі, як український священик, громадянин і патріот, жодних записок. Я зауважив по Ваших статтях і розвідках великий досвід у Вас і здоровий погляд на світ, а зокрема на українську справу... З повною щирістю і по глибокій задумі пишу отцю оцінку: це брильянти!".

Користуючись нагодою, що на початку 2009 року побачила світ велика книга (фоліант) Літописця В'ячеслава під назвою "Трускавець - володар "живої води", варто дати нове життя друкованій праці трускавецького пілігрима о. Олекси Пристая, зважаючи на той факт, що вона повністю присвячена історії курортного селища Трускавець понад столітньої давності.

У свій час заслужений журналіст України, багатолітній редактор "Франкової криниці" Ігор Сусюк всерйоз переймався не тільки долею збереження світлої пам'яті про нашого славного краянина - отця Олексу Пристая, але й видав кілька "окремих зошитів" його спогадів у додатку до газети. На жаль, за життя йому не вдалося реалізувати ідею перевидання книги в Україні.

Аби ця надзвичайно цікава і змістовна книга ніколи не щезла з пам'яті людей та щоби вшанувати пам'ять автора і його вагомий труд, пропонуємо видрукувати бодай кілька сотень тих книжок. У такий спосіб ми повернемо Українському народу дещицю духовної спадщини отця Олекси Пристая.

Наталя Пономаренко,
секретар Трускавецької міської ради,
1 березня 2009року

P.S. 1 березня 2009 року на заході, присвяченому презентації першого музичного диску Романа Саланя було розпочато збір коштів на перевидання книги і зібрано 310 грн. 75 коп. і це тільки початок. Телефон оргкомітету - 8(03247) 5-13-63 та 8-050-31-51-274.

Новини Трускавця та регіону

Чому чистили дороги

В минулому номері "ТВ" ми писали про те, як гарно в Трускавці у середу та четвер чистили дороги (звичайно ж, що не всі). Причиною цього було те, що в клініку професора Козявкіна в п'ятницю мали приїхати посли іноземних держав та друга дружина нашого президента - Катерина Чумаченко-Ющенко. Гості дійсно приїхали в п'ятницю, в Трускавець в`їхали о 14.29, по Мазепи проїхали о 14.31, а в 14.37 вже були на подвір`ї клініки "Еліт".

Так що якщо хтось думав, що це стараються для жителів міста, то він помилився. Адже ще за Австрії в Дрогобичі брукували вулиці, бо мав їхати "найясніший цісар". А тут найясніша цісарева, то як не прибрати, адже й гроші легше буде на це добре діло списати. А треба було б гостей повезти на Котляревського чи Довбуша.

Два найбільші заходи минулого тижня

На понеділковому засіданні в міській раді двома найбільшими заходами минулого тижня в Трускавці названо приїзд послів іноземних держав та Катерини Ющенко в клініку професора Володимира Козявкіна та концерт Ромчика Саланя.

Єдиний реєстраційний офіс освячено

В п'ятницю о 18.00 відбулося освячення приміщення Єдиного реєстраційного офісу в Бориславі. Чистим співпадінням можна назвати те, що в 2008 році померли Державні реєстратори Трускавця Ігор Гарбузинський та Борислава Олег Нижник. Приміщення освятив отець з Бориславського деканату УГКЦ.

Актів-претензій побільшало

В лютому зросла кількість актів-претензій до КП "Наше місто" зі сторони споживачів послуг. Люди складають акти про затікання дахів, про сирість в помешканнях, про неякісні послуги з прибирання при будинкових територій та сходових кліток, а особливо про відсутність нормального теплопостачання. А от мешканці Стуса, 11 склали акт-претензію про "зайве" тепло - вони змушені оплачувати за підігрів давно недіючого магазину "На полі".

Власна інформація

У Трускавці тарифи на тепло для установ та організацій зросли на 23%

Згідно з рішенням виконавчого комітету Трускавецької міської ради, 1 березня у місті вводяться нові тарифи на послуги з центрального опалення і гарячого водопостачання бюджетних установ та інших організацій, які надає КП "Наше місто". Про це ЗІК повідомили у Трускавецькій міській раді.

З 1 березня тарифи для бюджетних установ становитимуть 580,51 грн за 1 Гкал (до цього тариф становив 471,18 грн), підігрів 1 куб м води зросте з 25,11 грн до 30,99 грн. Інші споживачі за 1 Гкал тепла платитимуть 618,82 грн, за підігрів води - 34,80 грн.

У Дрогобицькому університеті у "чорному" списку боржників за комунальні послуги - високооплачуваний професорський склад

У Дрогобицькому державному педагогічному університеті ім. Івана Франка поряд з касою, де працівники отримують зарплату, вивісили список боржників за комунальні послуги. Як помітили в університеті, серед боржників здебільшого високооплачуваний професорсько-викладацький склад і жодного технічного працівника.

Депутат Львівської облради, представник дрогобицької "Батьківщини" Михайло Ваврин вважає, що Павло Хобзей має залишити посаду начальника обласного управління освіти.

2 березня депутат Львівської обласної ради Михайло Ваврин на нараді в дрогобицькій Ратуші повідомив, що 3 березня на сесії Львівської обласної ради буде заслухано звіти голови Львівської ОДА Миколи Кметя, начальника головного управління освіти та науки Павла Хобзея, начальника головного управління МВС України у Львівській області Василя Пісного. Щодо діяльності облдержаміністрації, то Михайло Ваврин назвав її "комерційним проектом", на що буде вказано голові ОДА.

Також багато претензій депутати мають до головного управління освіти і науки. Михайло Ваврин вважає за потрібне замінити керівника цієї галузі. Він також має чимало фактів, які свідчать про недоліки в роботі міліції. Депутат пообіцяв озвучити ці факти на сесії.

www.zik.com.ua

У Бориславі за 80 тис. грн хочуть підняти з руїн міський стадіон

Бориславська міська адміністрація вирішила відновити стадіон "Нафтовик", який дістався місту у спадок від НГВУ "Бориславнафтогаз" і нині нагадує руїну. В міському бюджеті на це виділено 80 тисяч гривень. Про це йшлося на зустрічі за участі міського голови Борислава Олега Іваницького. До участі в засіданні були запрошені приватні підприємці, голови профкомів найбільших підприємств міста, депутати міської ради, спортивний актив та представники засобів масової інформації. Зокрема, було запропоновано замінити директора міського стадіону. Також утворено громадський комітет, який очолила голова батьківського комітету дитячого футбольного клубу "Юність", директор КП радіоредакція "Слово" Тетяна Шеремета.

http://borislav.org.ua

Тема номера: Блискуче! Браво! Бравіссімо!

1 березня, напередодні Великого Посту трускавчани мали унікальну можливість відпочити та насолодитися видовищним заходом, про який ми вже писали неодноразово. В цей день в Палаці Культури імені Шевченка відбулася презентація першого диску трускавецького хлопчика Ромчика Саланя "Моя стежка". Заповнений вщерть зал перевершив найоптимальніші очікування організаторів заходу, діти раділи від можливості безкоштовно побачити та почути якісний виступ. Після майже двогодинного концерту - прес-конференція за участю не лише Ромчика та його батьків, а й Віктора Герасимова та Леоніда Попернацького, а також секретаря міської ради Трускавця Наталії Пономаренко. Після прес-конференції - фуршет.

Не хочу ще раз перераховувати всіх артистів, які приїхали на цю презентацію до свого друга Ромчика - суть не в іменах, а в дійсно якісній музиці, якісному співі, причому без жодних фонограм. Живий звук, вітання від спонсорів, радість та захоплення в дитячих очах. Про таку радість свідчить хоча б один факт - моя 4-річна донечка після чергової пісні Ромчика говорить: "Мамо, я теж хочу подарувати квіточки Ромчику, адже він так гарно співає..." Вустами дитини глаголить істина, а істина полягала в тому, що давненько вже трускавчани не бачили і не чули чогось подібного. Не тому, що в Трускавці брак концертів, а тому, що в Трускавці брак підтримки місцевих талантів. Бо, для прикладу, навіщо організовувати в Трускавці гумористичний конкурс під проводом москальських братів Кроликів, як це, за неофіційною інформацією, має зробити намір один трускавецький високодостойник, коли можна зайнятися промоцією нашого, рідного, такого милого і близького серцю трускавчанина.

Show must go! - Шоу мусить продовжуватися, тривати, йти і не зупинятися, незважаючи на жодні труднощі і на кризу, яку з гаманців дехто хотів би перенести в голови людей. Таке шоу має право на існування і припинити його було б злочином перед трускавецькою громадою, за який вона осудить якщо не покаранням, то зневагою та забуттям. Прес-конференція після концерту мала один висновок, над яким навряд чи замислилися серйозно всі присутні - висновок, що презентація диску Ромчика - це лише перший крок, бо ж є ще в Трускавці циркова студія "Каскад", є ще "Золоті діти", не можна забувати за успіх акції "Я люблю українське", яку в нашому місті започаткувала "Батьківщина" в той короткий період часу, коли ще була при владі, є ще таланти, які необхідно відшукати, розвинути та гідно презентувати не лише на містечковому рівні, а на значно вищому. Столичні гості Герасимов та Попернацький були просто вражені масштабністю заходу, організованістю та згуртованістю всіх, хто так чи інакше був до нього дотичний. Зауважили це і ті, хто пророкував провал. Бо не може бути жодного провалу, коли на карту поставлено майбутнє Трускавця, навіть якщо це майбутнє розглядати через призму 9-річної дитини.

Фільм відомої в Трускавці кіностудії "Провінція" (генеральний директор - Олег Бачинський), яка є єдиною кіностудією такого високого рівня на території всієї колишньої Дрогобицької області, продемонстрований на початку прес-конференції, варто було б подивитися найзатятішим скептикам, які шукають задоволень та талантів в Індії чи на Сейшельських островах, а місцеві самородки вважають чимось другорядним. Фуршет дав можливість побачити трускавчанам один одного немов зі сторони - і журналістам, і представникам різних політичних сил, і людям творчим, і іншим, що Трускавець - це те, навколо чого ми маємо об'єднуватися, а не для прикладу якийсь інший чорт чи Чортків. Бо ідея Трускавця як міста, яке має вийти з тої ями, в яку його загнала чинна влада, вже давно витає в повітрі, але чи то через страх, чи то через інші причини, не може ні ідеалізуватися, ні матеріалізуватися.

Ідея Трускавця та трускавчан без юристів-клептоманів та мусульман в християнських партіях, ідея Трускавця без поділу на касти як в тій же Індії - той у блискучому костюмі гарний жекагеібе, а той поганий, бо він без краватки - ні, бо той костюм скоро буде блискучий лише в окремих місцях. Ідея Трускавця, яка зможе зрушити серця людей, понести, як тепер мене понесло, що я так відхилився від теми концерту Ромчика Саланя.

А концерт - супер! Бравіссімо! Хоча не всі пісні Ромчика прозвучали через певні відхилення від сценарію, хоча диск в трускавецьких музичних крамницях не придбаєш, бо це ще не поставлено на комерційну основу, хоча хтось не хотів такого успіху - успіх є. Він стався, він звершився. Тож, "шалійте, шалійте, скажені кати", бо Трускавець не збирається бути на колінах ні перед ким. Хіба що перед Господом Богом, Який, напевно, мусить вже зглянутися над нашим містом і встановити в ньому справедливість. Щоб діти такі як Ромчик могли рости і розвиватися і на славу всієї України, і на славу міста, яке є для них їхньою малою батьківщиною. Батьківщиною, яку не можна не любити.

Володимир Ключак

Епопея з газовим лічильником

Кожному відомо, що найкраще платити за те, що тобі дійсно потрібно і платити не як за кота в мішку, а по справедливості. З цією метою люди встановлюють собі лічильники на холодну та гарячу воду, обліковують кількість спожитого тепла, ставлячи лічильник на теплову енергію на будинок, економлять електроенергію тощо. Коли все одно щось їх як споживачів не задовольняє, стараються знову іншими шляхами і покращити якість умов, в яких проживають, і одночасно зменшити навантаження на свою кишеню, адже відомо, що в Трускавці не завжди дорого означає якісно. Візьмімо для прикладу опалення - вже зеленіє травичка по теплотрасах по Івасюка, 7, 15, біля Червоної Рути, по мазепи та і по інших вулицях, в квартирах холодно, як співав Вакарчук з "Океану Ельзи", а крім того і сиро, цвіль, грибок, а платити треба астрономічні суми. Хто ж встановив автономне - і гріється, і економить.

Першим кроком до встановлення автономного опалення є встановлення газового лічильника. Втім, його варто ставити хоча б тому, що споживач не платитиме тоді від кількості осіб, прописаних у помешканні та ще й за підігрів води, якої в наших кранах так мало як кіт наплакав. Може не варто його ставити тій сім`ї, де проживає 4 - 5, а прописаний хтось один, проте для більшості трускавчан, вважаю, варто зробити це, хто ще не зробив.

Отож, моя епопея з газовим лічильником розпочалася 10 лютого, коли я отримав до оплати за газ біля 50 гривень з авансом (за 5 чоловік плюс підігрів води) - тобто майже за 100 кубів газу, який я буцімто використав у січні. Взявши довідку з водоканалу, що я використовую в середньому в місяць 4 - 5 кубометрів холодної води, пишу заяву в газову контору з проханням здійснити перерахунок за минулий рік. На моє превелике здивування, в газовій мою заяву з додатками та обґрунтуваннями категорично відмовляються реєструвати, посилаючись на те, що мені і так ніхто перерахунок не зробить, а відповідь в усній формі мені надали, хоча вона мене, ясна річ, зовсім не задовольняє. Я вже був готовий подати за такі речі в прокуратуру, а згодом і розпочати судову справу за порушення Закону України "Про звернення громадян", якби не виняткова приємність керівника Трускавецької СЕГГ ВАТ "Львівгаз" п. Ігоря Осередчука. Після розмови з Ігорем Степановичем по цьому та іншому питаннях, в тому і щодо співпраці з нашим "Трускавецьким вісником", я вирішую ставити газовий лічильник. За 5 хвилин до обідньої перерви бланк заяви щодо встановлення мені лічильника за власний рахунок завізовують в абонентському відділі (що я не маю боргу), майстер (що встановлення лічильника в моєму помешканні можливе) та сам начальник трускавецьких газовиків. З отриманим зверненням на ім`я заступниці п. Алієва п. Бошко я того ж дня, 11 лютого йду в ЖЕК на Стебницьку, 59а і залишаю його там. Наступного дня приходить працівник з ЖЕКу, перевіряє димовентиляційні канали і каже прийти в п'ятницю по готовий акт. 13 лютого зранку акт вже в мене в руках, причому я не витратив поки що жодної копійки. Після обіду їду в Борислав, на вулицю Потік, 49 - саме там виготовляють проекти на газовий лічильник і там все і домовляється. На жаль, проектант працює лише в понеділок, середу та п'ятницю з 9 до 12, тож залишаю свої документи для підпису і знову їду в Борислав вже в понеділок, 16 лютого. Здаю всі папери, по готовий проект маю приїхати 25 лютого. Приїжджаю, беру проект (коштує 142,06 грн.), купую сигналізатор загазованості за 160 грн. тут же, в газовій, оплачую 914,89 грн. за встановлення ПЛГ і наступного дня майстри встановлюють в моєму помешканні газовий лічильник. Щоправда, мушу ще кликати кума з перфоратором, щоб закріпити труби, але на п'ятницю, 27 лютого вже все гаразд. Недоліком є те, що рахунки як за проект, так і за встановлення треба проплачувати в Бориславському Ощадбанку (15 хвилин ходи від Бориславського УЕГГ), де постійно страшні черги та "загазоване" приміщення. Після всіх виконаних робіт звернутися в Трускавецьку СЕГГ, лічильник опломбовують та приймають в експлуатацію.

Всього потрібно біля двох тижнів, трохи вільного часу, трохи менше півтори тисячі гривень - і газовий лічильник є у вашій квартирі. Кажуть, що окупиться він десь за 3 - 4 роки, але це як у кого. Пригадую, що в мене лічильники на холодну та гарячу воду, поставлені в 2006, окупилися разом зі всім ремонтом за рік та два місяці. Повністю.

Так що розпочніть і ви свою епопею з газовим лічильником і це вам так сподобається, що ви переконаєтеся в істинності твердження: "ремонт неможливо закінчити, його можна тільки розпочати..."

Володимир Ключак

Борислав туристичний

герб БориславаСьогодні ми хочемо ознайомити Вас із деякими пам'ятками сусіднього з нами міста. Шукаючи пам'яток далеко від рідного краю, часто забуваємо, що цікаве може бути і поруч, в тому ж Дрогобичі, Стебнику, Бориславі, варто лише хотіти це зауважити, хотіти дізнатися про пам'ятки. Даний матеріал розміщуємо як і для трускавчан, так і для гостей Трускавця, які часто їдучи в Східницю через Борислав, хотіли б дещо довідатися про це місто, яке увіковічнив в одному зі своїх творів славний Іван Франко.

Бориславська міська рада:
82300 м.Борислав, вул. Шевченка, 42
тел.: 38 (03248) 5-29-52, факс: 38(03248) 5-25-52

Пам'ятки, пов'язані з нафтовим промислом

Район Потоку, вул. Церковна - пам'ятна таблиця першої пробуреної нафтової свердловини.

Район Борислава, вул. Короленка - приміщення колишнього Інституту нафти і газу, очолюваного К. Тольвінським, з пам'ятною дошкою на українській та польській мовах.

Район Тустанович, вул. Б. Хмельницького - місце розташування свердловини "Ойл-Сіті" в 1908 році, котра дала найбільший фонтан нафти спричинивши до найбільшої пожежі, яка тривала 3 тижні.

Центр Борислава - місце розстрілу мирної демонстрації нафтовиків в 1923 році. Мразниця, вул. С. Бандери - нафтові шахти. Борислав, вул. Івасюка - озокеритова шахта - єдина такого роду діюча шахта в цілому світі. Борислав, вул. Т. Шевченка - діючі свердловини. Борислав, вул. К. Брама - нафтогазове управління "Бориславнафтогаз". Борислав, вул. Т. Шевченка - центральна база виробничого обслуговування, завод по виготовленню обладнання для нафтогазовидобувної промисловості. Борислав, вул., Т. Шевченка - підприємство по бурінню свердловин. Борислав, вул. Т. Шевченка - лабораторія по дослідженню свердловин.

Борислав Борислав

Інші пам'ятки

Мразниця, вул. С. Бандери - греко-католицький храм з вітражами Петра Холодного.

Борислав, вул. Т. Шевченка - пам'ятник Адаму Міцкевичу, 1898 року встановлення.

Борислав, вул. Д. Галицького - головна пошта.

Борислав, пл. І. Франка - пам'ятник Івану Франку.

Потік, вул. Церковна - кладовище, могила Стефана Коваліва, письменника-педагога.

Борислав, вул. В. Великого - храм св. Анни, (колишній римо-католицький костел св. Варвари).

Борислав, вул. С. Бандери - приміщення колишнього гетто та пересильного пункту.

Борислав, вул. Т. Шевченка - історико-краєзнавчий музей, колишнє приміщення НКВД.

Борислав Борислав

Використано матеріали з сайту www.beskidniski.org.pl

На книжковій полиці

Любителям поезії варто прочитати книгу Стефанії Курдидик "Мій псалом Тобі", видану видавництвом отців-василіян "Місіонер" у Львові. Прізвище Курдидик вже згадувалося в наших публікаціях - письменник Анатолій був чоловіком п. Стефанії, відомим письменником довоєнного Львова та післявоєнної еміграції в Канаді. Збірочка ж поезій його дружини (єдина її збірка) на 90 с. - це передусім верлібр, білий вірш, духовна поезія. Ось приклад:

Дякуємо Тобі, Господи!
За видержливість і за поміч Твою...
За опіку в знесиллі, нехіті чи
Байдужості.

Ти обдаровуєш нас наснагою у діянні,
Освіжуєш любов`ю Своєю...
Оздоровлюєш занепалого Духа в нас...

Гартуєш тверезістю і певністю,
Що Ти є з нами.

А ось ще один вірш з цієї збірочки, люб`язно пересланої нам з Канади сином авторки Левом, вчителем української мови на далекій канадській землі. Гадаю, що читання цієї збірки особливо актуальне в час Великого Посту, який вже розпочався.

Христе!
Лиш Ти знаєш
Наше безсилля...
Занепад душевний,
Що віддалює віру.

Плянування й ентузіазм
Нашого дня.
Бо заморочення
Не допускає освіження.

Христе!
Тільки Ти нам джерело
Сили й спокою...
Оздоровлення у вірі...
Твоїм подувом для всього!..

Духовні вправи на березень 2009

Отець довіряє Їй свого Сина, Син сходить до Її лона, а Святий Дух створює з Її тіла пресвяте тіло Ісуса. Св. Максиміліан Марія Кольбе

Негайно - це найкращий час, щоб чинити добро. Св. Катерина з Сієни

Ми повинні випромінювати тепло, щоб людям було добре поблизу нас. Але вони мусять відчувати, що джерелом цього тепла є наша єдність з Богом. Бл. Роберт Майєр

Зречення, якими душа пишається, як вода у відрі без дна, - всі заслуги та добрі наслідки зникають. Едуар Поппе

Не нарікай, коли страждаєш. Шліфують лише той камінь, який вважають цінним. Св. Йосиф Ескріва

Якщо нам необхідна терплячість, щоб зносити вади інших, то потрібно нам її ще більше, аби зносити себе самих. Св. Пій з Петрельчіни

Дбати про те, щоб мати гарні спогади, треба від початку існування. Пауль Хьорбігер

Людину не можна оцінити згідно того, що вона знає, - а лише згідно того, що кохає. Св. Августин

Життя подібне до шляху, на якому багато поворотів. Ми бачимо лише відтинок до наступного повороту. Але знаємо, що Бог окидає поглядом усю дорогу. Антон Кнер

Людина є досконалістю всесвіту, дух є досконалістю людини, любов є досконалістю Духа, а любов християнська є досконалістю любові. Св. Франциск з Салези

Причастя для тих, котрі хочуть стати святими, а не для святих; ліки дають хворим, їжу - слабким. Св. Йоан Боско

Історія Трускавця в світлинах

Історія Трускавця в світлинах

Реклама та оголошення

Громадська приймальня Блоку Юлії Тимошенко в місті Трускавець (вул. Мазепи, 21е, офіс 14) працює щоденно, крім вихідних ( 9.00-13.00, 14.00-17.00).Тел. 6-94-51.

Єпархіальний музей Самбірсько-Дрогобицької єпархії УГКЦ в Трускавці по вул. Бандери, 19 працює щодня, крім вихідних та релігійних свят, з 10.00 до 18.00. Вхід вільний.

Запрошуємо вас відвідати вечори органної та скрипкової музики, духовної поезії та співу в трускавецькому костелі (вул. Суховоля, 1) у вівторок, п’ятницю та неділю о 20 год. Вхід вільний.

На електронну адресу anda_panda@ukr.net ви можете надсилати цікаві матеріали про Трускавець – новини, старовинні та сучасні фото, вірші, пісні, а також цікаві історії та факти. Дякуємо всім за співпрацю.

© 2008-2009 Незалежне видання "Трускавецький вісник". Всі права застережено.
Видається з 14 серпня 2008 року. Розповсюджується безкоштовно. Засновник, головний редактор та відповідальний за випуск – Володимир Ключак.
Редакція публікує виключно ті матеріали, які збігаються з точкою зору редакційної команди.
Контакти: e-mail: anda_panda@ukr.net, моб.тел. 8 (097) 38-36-112
Публікація на порталі www.turportal.org.ua з дозволу Редакції.