Хто володіє інформацією, той володіє світом!

№1 » №2 » №3 » №4 » №5 » №6 » №7 » №8 » №9 » №10 » №11 » №12 » №13 » №14 » №15 » №16 » №17 » №18 »
№19 » №20 » №21 » №22 » №23 » №24 » №25 » №26

Трускавецький вісник

№120 (364) 28 листопада 2011 р.

Новини Трускавця та регіону

У Трускавці пікетували голову облдержадміністрації

У неділю, 27 листопада, під стінами санаторію "Дніпро" у Трускавці відбулося пікетування голови Хмельницької облдержадміністрації Василя Ядухи, котрий перебуває на відпочинку в нашому місті-курорті. Організувала пікет ТМО ВО "Свобода". Основна вимога пікетувальників – піти у відставку. Участь в акції взяло близько 40 чоловік, подію знімало львівське телебачення (канал ЗІК). Пан Ядуха до демонстрантів не вийшов, інформує нас один з учасників акції, проте підійшов заступник генерального директора ЗАТ СГК "Дніпро-Бескид" із проханням припинити пікет в зв’язку з тим, що в санаторії перебувають відпочивальники, яким це може заважати. Пікетувальники ввічливо пояснили, що жодним чином вони не порушують ні закон, ні спокій відпочивальників оздоровниці. Пікет тривав біля години часу, з 13 до 14.

У Трускавці пікетували голову облдержадміністрації У Трускавці пікетували голову облдержадміністрації У Трускавці пікетували голову облдержадміністрації

"Свободівці м. Трускавець солідарні з свободівцями з Хмельниччини, які виступають за звільнення голови Хмельницької ОДА Василя Ядухи, основні причини пікетування, яке відбулось 27.11.11 року: розгул корупції та хабарництва серед посадовців Хмельницької області, афера зі збором коштів на пам’ятник "Вірі, Надії і Любові", перешкоджання діяльності місцевих ЗМІ, втручання у роботу органів місцевого самоврядування, покривання "рибної" і "молочної" мафії та нищення молочного тваринництва, виділення "своїм" земельних ділянок: доньці голови облради Дерикота - 0,3 га, брату голови Хмельницької міської організації ПР Собка - 2,0 га, дружині голови ОДА Ядухи - 1,9 га., тощо", - інформують нас у прес-службі ТМО ВО "Свобода".

Новини з відділу культури

Нарешті у відділі культури його керівник Тетяна Татомир (колишній редактор газети "Джерела Трускавця") має підмогу. Спеціалістом відділу культури Трускавецької міської ради став Олег Дьорка, студент факультету журналістики Львівського Національного університету ім. Франка, голова молодіжки трускавецького "Фронту змін", кореспондент газети "Джерела Трускавця".

Відділ культури організував минулої суботи захід пам’яті жертв Голодомору, а тепер готується до Дня інвалідів. Про це на понеділковій нараді в трускавецькій мерії 28 листопада поінформував керуючий справами ТМР Олег Ковальчин. Урочистості до Дня інвалідів в Трускавці пройдуть у п’ятницю, 2 грудня, в Народному домі. Поволі в Трускавці готуються і до Дня святого Миколая та новорічно-різдвяних свят. Тривають роботи по проекті реконструкції вентиляційної системи залу Народного цирку "Каскад".

Новини з відділу освіти

Минулого тижня у Трускавці проходив дитячий турнір з вільної боротьби "Трускавецькі джерела". Друге місце з 28 команд зайняла команда ДЮСК "Спартак" із Трускавця, першими були львів’яни. На базі СШ № 2 походив п’ятий сезон гри "Що? Де? Коли?". Трускавецькі школи зайняли такі місця: перша – перше місце, друга – друге, а третя – третє. Про це на понеділковій нараді в трускавецькій мерії 28 листопада поінформував керуючий справами ТМР Олег Ковальчин. А начальник міського відділу освіти ТМР Михайло Шубак повідомив про свою участь в нараді обласного управління освіти, де основним питання було питання розвитку дошкільної освіти в області. Трускавець займає одну з кращих позицій в цьому плані і це – заслуга попереднього міського голови Лева Грицака. У Трускавці – найвищий процент охопленості дітей дошкільною освітою. Трускавець отримає певні кошти на освіту в якості субвенцій – буде закуплено одна мультимедійна установка, підручники з християнської етики для VIII класу тощо. Триває підготовка до оздоровлення дітей.

Новини медицини

У Трускавці пройде засідання протиепідемічної комісії (понеділок, 28 листопада). Про це повідомила головний державний санітарний лікар Трускавця Наталія Когут. В місті спостерігається незначний ріст випадків захворювання на ГРВІ. За минулий тиждень зафіксовано 26 травм, з них 11 вуличних, а 5 побутових. Про це на понеділковій нараді в трускавецькій мерії 28 листопада поінформував керуючий справами ТМР Олег Ковальчин. Він теж повідомив, що лікарня готується до акредитації на наступний рік. А в. о. головного лікаря трускавецької міської лікарні Галина Кульчинська поінформувала, що роботи по встановленні ліфтів у поліклініці тривають. Навіть вчора, в неділю, велися ці роботи.

Новини ЖКГ

Обслуговування внутрішньобудинкових мереж централізованого опалення переходить з компетенції КП "Трускавецьжитло" у відання КП "Трускавецьтепло". Про це на понеділковій нараді в трускавецькій мерії 28 листопада поінформував заступник міського голови Петро Нестерівський. А керуючий справами ТМР Олег Ковальчин доповів, що минулого тижня було відремонтовано дахи на Стуса, 1 та Стуса, 3, встановлено металеві двері в першому під’їзді будинку 28 на вулиці Мазепи, проведено ремонт конструктивних елементів будинку 36 на Мазепи, прочищено каналізацію на Франка, Стуса, Данилишиних, ліквідовано 9 аварій на водопровідних мережах та 7 на каналізаційних та зроблено ще ряд інших робіт. В межах запланованих робіт працює і КП "Парк курортний". Генеральний директор КП "Трускавецьжитло" Олександр Ткаченко поінформував, що запущено нарешті ліфт на Стебницькій, 88. А начальник відділу освіти Михайло Шубак із посиланням на директора СШ № 3 Галину Умнову повідомив, що температурний режим у цій проблемній з точки зору теплопостачання школі становить 18 градусів Цельсія і він "задовільний", бо надворі тепла погода.

Сьогодні – сесія, завтра – виконком

Сьогодні, 28 листопада, проходить сесія Бориславської міської ради, на якій розглядатимуть земельні, фінансові та господарські питання. А завтра, 29 листопада, о 10.00 розпочнеться засідання виконкому Трускавецької міської ради. Щоправда, на понеділковій нараді 28 листопада навіть жодним словом не обмовилися, що завтра буде засідати виконком.

Бориславці сильні в дзюдо

20 листопада в Бориславі відбулися змагання з боротьби дзюдо. Про це інформує часопис "Нафтовик Борислава" з посиланням на Василя Шимченка, тренера з дзюдо ДЮСШ "Атлант", де проходили змагання. Понад 50 учасників зі Стрия, Трускавця, Стебника та Борислава виборювали медалі в першості ДЮСШ «Атлант». Перед учасниками з привітаннями виступили директор ДЮСШ «Атлант» Михайло Гопшта та підприємець Володимир Флюнт. Вони побажали дзюдоїстам успішних виступів. Так і сталося. В загальнокомандній боротьбі бориславські спортсмени посіли перше місце. Переможцями у своїх вагових категоріях стали Михайло Якубів, Настя Гладка, Сергій Пелешок, Михайло Цапів, Юрій Пацула, Остап Демків, Богдан Волчек. Добру боротьбу показали Дмитро Нога, Юля Муренка, в якої ці змагання були вперше, як і в Олега Сенюти. Можна відзначити також Максима Антропова, Олега Войтовича, Романа Менчишина, Настю Цап, які своєю боротьбою принесли команді Борислава перше місце.

Власна інформація

Служба 102 Борислава повідомляє

За другу декаду листопада у Бориславському міському відділі внутрішніх справ зареєстровано 32 заяви і повідомлення про злочини, які були скоєні у місті або готувалися.

У період із десятого по двадцяте листопада 2011 року в місті скоєно одну крадіжку. Маємо також десять випадків погроз фізичною розправою, два злочини по лінії боротьби з економічною злочинністю, три дорожньо-транспортні пригоди, вісім випадків нанесення громадянам міста тілесних ушкоджень, чотири факти підробки документів, два випадки пошкодження майна, один факт вилучення зброї, два випадки навмисного пошкодження майна, один факт незаконного зберігання наркотичної речовини та два випадки надходження повідомлень про порушення закону, інформація щодо яких не підтвердилась.

Завдяки проведеним оперативно-розшуковим заходам розкрито злочини по лінії боротьби з економічною злочинністю та проведено вилучення 6-й грамів речовини рослинного походження, схожої на наркотичну сировину. Працівники міського відділу міліції встановили зловмисників, які погрожували громадянам міста фізичною розправою, нанесли тілесні ушкодження, а також причетні до вчинення шахрайських дій та порушення правил зберігання зброї. Розкрито також чотири злочини за фактом підробки документів. За двома фактами пошкодження майна проводяться дослідчі перевірки.

У ході проведення операції «Зброя та вибухівка» 16 листопада у провул. Губицькому при побіжному огляді у гр. Г. працівники міліції виявили та вилучили ніж із дерев'яною ручкою коричневого кольору з явними ознаками холодної зброї. Виявлений ніж працівники міліції вилучили та разом із його власником доставили у чергову частину. Власника ножа опитано та відпущено за місцем проживання. Якщо криміналісти підтвердять, що виявлений ніж є холодною зброєю, то необачному громадянинові доведеться відповідати перед законом.

Під час профілактичного обходу вулиць міста працівники міліції по вул. Веселій затримали гр. І., у якого при огляді виявлено та вилучено паперовий згорток із подрібненою речовиною рослинного походження зеленого кольору та одноразовий медичний шприц ємністю 10 мл із залишками речовини прозорого кольору. Виявлені речовини скеровані у науково-дослідний криміналістичний центр для подальшого дослідження, а їх власника опитано та відпущено за місцем проживання.

Мобільний телефон марки «Нокія-2710» викрав невідомий зловмисник у гр. М. по вул. С. Коваліва, чим завдав власниці телефону збитків на суму близько 1000 грн. За фактом крадіжки проводяться оперативно-розшукові заходи.

У травматологічне відділення ЦМЛ м. Борислава 10 листопада близько восьмої години вечора доставлено гр. П. із діагнозом забій грудного відділу хребта, перелом третього ребра ліворуч. Виїздом на місце слідчо-оперативної групи встановлено, що згадані тілесні ушкодження гр. П. отримала під час дорожньо-транспортної пригоди. Мешканець Борислава гр. Є., керуючи транспортним засобом ВАЗ-21011, на вул. С. Коваліва здійснив наїзд на громадянку. Працівники міліції опитали водія та відпустили за місцем проживання. За цим фактом проводяться слідчі дії, у ході яких буде встановлено причини ДТП.

Газета "Нафтовик Борислава"

У Дрогобичі вшанували пам’ять жертв Голодоморів

26 листопада вся Україна вшановувала пам’ять жертв Голодомору 1932-1933 рр. Болісно стискалося цього дня серце у всіх небайдужих українців при згадці про ті страшні жертви, які поніс наш народ внаслідок цілеспрямованих дій сталінського комуністичного режиму на «упокорення» українського села найжахливішим способом – голодомором. Важко ставало на душі при думці скількох ми не дорахували через цю трагедію тепер вчених, лікарів, вчителів чи просто хліборобів та робітників… Саме цього дня якнайбільше усвідомлюються причини сучасного становища, із якого ось уже двадцять років Україна не може виборсатись.

У Дрогобичі цього дня за ініціативи ряду громадських організацій (ГО “Молодіжний прорив”, студентського братства “Каменяр”, ГР “Відсіч”, ОУМ “Спадщина”, ГО “Небайдужі дрогобичани” та Зарваницької ініціативи) теж вшанували пам?ять загиблих. Збиратись люди почали о 15.45 біля церков: св. Володимира та Ольги, Воскресіння, мучеників Северина, Віталія та Якима та церкви Спаса. Тут люди взяли участь у поминальних молебнях, вшанували загиблих о 16.00 спільною для усієї України хвилиною мовчання та вирушили до площі Ринок. Уже у сутінках з палаючими лампадками колони із церков прибували одна за одною із чотирьох кутів центрального дрогобицького майдану, на якому уже зібралась чимала кількість учасників віча. За підрахунками організаторів на площі зібралось близько 350-400 дрогобичан.

Розпочалось віче із панахиди, яку очолив єпископ Самбірсько-дрогобицької єпархії УГКЦ Ярослав Приріз. Після спільної молитви представник організаторів студент історичного факультету ДДПУ Богдан Воронко розповів, що насправді був не один, а три голодомор (1921-1923 рр., 1932-1933 рр., 1946-1947 рр.), про причини їх виникнення та про призвідців цих злочинів супроти нашого народу. Далі відбулось інсценування вилучення у змореної голодом української селянки залишків пшениці та розстріл її за п’ять колосків, які вона знайшла, енкаведистом. Вистава занурила присутніх у ті моторошні часи та дала можливість відчути жахіття, які зазнали наші люди від окупантів. Підсумком акції стали слова представниці організаторів, учениці Дрогобицької гімназії, Божени Глинської: «Тоді нас врятував би хліб, сьогодні нас врятує пам’ять».

Олег Дукас, "Дрогобицьке земляцтво",
www.drohobychanyn.io.ua

Truskawiec - kurort marzen

Kresowy Truskawiec, ktory juz od siedemdziesieciu lat nie jest polskim kurortem, ale ukrainskim, obrosl wieloma legendami. Przede wszystkim imponowala jego elegancja i bogactwo.

Polozony na obrzezach wielkiego centrum naftowego Zaglebia Drohobycko-Boryslawskiego, jednego z najwiekszych osrodkow przemyslowych II Rzeczpospolitej, po Gdyni i Stalowej Woli.

W Drohobyczu i Boryslawiu - stolicach polskiego zaglebia naftowego - ludzie ciezko harowali. Wyniszczali sie w walce konkurencyjnej w atmosferze tamtejszej goraczki bogacenia sie.

Szczesliwcy - galicyjscy szejkowie, milionerzy, bardziej przebiegli i pomyslowi - zbijali tam niewyobrazalne fortuny, budowali pyszne wille i kamienice, jezdzili najdrozszymi samochodami, a odpoczywali oraz leczyli skolatane serca i nerwy - saczac zyciodajna slynna wode mineralna o niezachecajacej specjalnie nazwie "Naftusia" - w Truskawcu, lezacym dokladnie w polowie drogi miedzy Boryslawiem a Drohobyczem.

Tam tez bylo miejsce, gdzie spotykala sie artystyczna bohema, swiat akademicki oraz politycy.

Zdrowie i elegancja

Juz sama nazwa tego kurortu miala truskawkowy smak. Nazywano go "perla Karpat" i "galicyjska zlotodajna Kolchida". Wlasciwym odkrywca Truskawca byl ojciec polskiej balneologii Teodor Torosiewicz. Dowiodl on bowiem, ze "Naftusia" - woda o lekkim posmaku naftowym, ktora w Truskawcu wystepuje obficie - ma zbawienne dzialanie dla cierpiacych na kamice nerkowa, bole watroby, niezyty przewodow oddechowych, skleroze i cukrzyce.

Po tym odkryciu wybitni politycy galicyjscy, hrabia Agenor Goluchowski i ksiaze Leon Sapieha, wsparli swym kapitalem inwestycje w Truskawcu. Zaczely powstawac tam wowczas pierwsze lecznice, sanatoria i pensjonaty.

Truskawiec, polozony miedzy pieknymi, porosnietymi lasami wzgorzami, z ta swoja pachnaca swiezymi truskawkami nazwa, kusil i fascynowal artystow, politykow i przemyslowcow.

Wille i pensjonaty w Truskawcu zadziwialy bajkowymi i pysznymi, najczesciej w stylistyce podhalanskiej, ksztaltami oraz nazwami: "Goplana", "Switezianka", "Grazyna", "Eden", "Saryusz", "Mimoza", "Pogon","Pod Kosynierem", "Farys" - pierwsza willa, ktora miala pelne centralne ogrzewanie, "Swiatowid" - w ktorej miescila sie slynna apteka Szymonowicza, na co dzien oryginala i spiewaka w truskawieckim parku, willa "Zofia" - mieszczaca w podziemiach sklep konfekcyjny, szalenie ekskluzywny, ktorego mogl pozazdroscic Paryz.

Forsycje, magnolie, bzy, srebrne swierki, bukszpany i starannie pielegnowane kwiaty przy tych willach zadziwialy barwnoscia i elegancja. W centrum uzdrowiska bylo unikatowe na owczesne czasy elektryczne oswietlenie, a deptaki ozdobiono egzotycznymi palmami i kwietnikami.

W informatorze o kondycji i walorach zdrowotnych Truskawca wydanym w 1935 roku wymienionych jest z nazwy 226 hoteli, willi i pensjonatow, ktore oferowaly pokoje i apartamenty.

W sezonie letnim moglo tam przebywac kilka tysiecy kuracjuszy. Ze stacji kolei Truskawiec-Zdroj bylo bezposrednie polaczenie ze Lwowem i Warszawa. Oprocz "Naftusi", ktora byla szczawa alkaliczno-ziemna, bylo tam czynnych jeszcze szesc zrodel: "Maria", "Zofia", "Bronislawa", "Jozia", "Edward" i "Ferdynand".

Wykorzystywano je glownie do leczenia zaburzen trawiennych, nadkwasoty i roznego rodzaju niezytow jelitowych i oskrzelowych.

Artysci i politycy

Przed II wojna swiatowa Truskawiec byl obok Krynicy najczesciej odwiedzanym i najdrozszym polskim kurortem. Kogo tam nie bylo! Hanka Ordonka - piosenkarka, najjasniej swiecaca gwiazda II RP; Marian Hemar - lwowianin, a pozniej tworca slynnych warszawskich kabaretow "Qui Pro Quo", "Cyrulik warszawski"; Wlada Majewska ze slynnymi Szczepkiem i Tonkiem z "Lwowskiej Wesolej Fali" - najpopularniejszej audycji radiowej miedzywojnia; Adolf Dymsza - najslynniejszy wowczas polski aktor komediowy i nie ustepujacy mu w popularnosci Eugeniusz Bodo.

W Truskawcu odpoczywal tez Jan Kiepura, genialny spiewak - tenor, ze swoja narzeczona, piekna lwowianka, Zofia Batycka, aktorka, ktora w 1930 roku zostala wybrana Miss Polonia.

Tam tez leczyli sie pisarze: Zofia Nalkowska, Kornel Makuszynski, Stanislaw Ignacy Witkiewicz (Witkacy), Antoni Slonimski, Julian Tuwim, Stanislaw Wasylewski, Kazimierz Wierzynski, Andrzej Chciuk, Iwan Franko - jeden z najwybitniejszych pisarzy ukrainskich, ktory nazwal Truskawiec "zlotodajna Kolchida", odwolujac sie metaforycznie do mitycznej wyprawy argonautow po zlote runo.

Przyjezdzal tu Wlodzimierz Tetmajer, rysujac m.in. szyby naftowe w pobliskim Boryslawiu. W pobliskiej Sniatynce malowal Artur Grottger.

Ale przede wszystkim Bruno Schulz, dzis niewatpliwie najslynniejszy polski pisarz na swiecie, autor "Sklepow cynamonowych" i "Sanatorium Pod Klepsydra", ktory spedzil tu wiele miesiecy.

Juz jako chlopiec bywal tu na wakacjach, a pozniej odpoczywajac i leczac sie, bo - jak wiemy - cierpial na kamice nerkowa. W parku zdrojowym czytal Zofii Nalkowskiej, pisarce, jednej z najelegantszych kobiet owczesnej Polski, z ktora mial krotkotrwaly romans, swoje teksty. Uwiecznil Truskawiec w swej genialnej tworczosci.

Z politykow bywali tutaj: Jozef Pilsudski - cierpiacy na niezyt zoladka, o Truskawcu mowiono wowczas nawet "uzdrowisko Marszalka"; Wincenty Witos - przywodca ludowcow, trzykrotny premier, schorowany po przejsciach w wiezieniu brzeskim, ktore zgotowal mu Pilsudski; Ignacy Daszynski - marszalek sejmu, ktory przez pewien czas mieszkal z rodzina w Drohobyczu; Boguslaw Miedzinski - marszalek senatu; generalowie: Stanislaw Maczek i Kazimierz Sosnkowski; Wladyslaw Bylina-Prazmowski - slynny legionista i wojewoda lwowski. Goscil tam tez ambasador Stanow Zjednoczonych w Polsce.

Kurort mial klase europejska. Wyroznial sie wyjatkowa czystoscia i mozna rzec - wytwornoscia. Sciagalo tu towarzystwo miedzynarodowe. W parkach zdrojowych i na deptakach slyszalo sie wiele jezykow, spotykalo sie damy w najwytworniejszych kreacjach i wielu dystyngowanych dzentelmenow.Na parkingach staly czestokroc luksusowe samochody: daimlery, mercedesy, bugatti, lancie i packardy.

Do tanca w parku zdrojowym graly slynne wowczas big-bandy Henryka Golda - kompozytora szlagieru "Szkoda twoich lez, dziewczyno" i Jerzego Petersburskiego - tworcy takich przebojow, jak "Tango milonga", "Ja sie boje sama spac" czy "Cala przyjemnosc po mojej stronie".

Koncertowaly tam rowniez orkiestry wojskowe VI samborskiego pulku i drohobyckiego batalionu. Wszyscy zolnierze ubrani w tradycyjne podhalanskie peleryny oraz kapelusze ze sznurem muszelek i orlim piorem wzbudzali szczegolny zachwyt pan, kroczac do muszli koncertowej po glownym deptaku pelnym wielobarwnych klombow z kwiatami.

Zabojstwa i skandale

W Truskawcu leczyl sie i wypoczywal senator RP Tadeusz Holowko. I tu go zabito w sierpniu 1931 roku. Byla to jedna z najglosniejszych zbrodni politycznych w II RP.

Holowko - mlody, zdolny, 42-letni polityk, ktoremu przepowiadano wspaniala przyszlosc, uchodzil wowczas za apostola zblizenia polsko-ukrainskiego. Byl przyjacielem Pilsudskiego i wspoltworca partii BBWR wspierajacej marszalka.

Kule ukrainskich terrorystow spod znaku OUN, ktore przeciely kariere polityczna i zycie Holowki, mialy zaostrzyc narastajace antagonizmy miedzy Polakami i Ukraincami na kresach. Konflikt ten w latach wojny w 1943 roku siegnal zenitu i nabral na Wolyniu i Podolu znamion polskiego holokaustu.

Legenda obrosl pobyt w Truskawcu w maju 1935 roku prezydenta Estonii, Konstantina Pats'a, ktory na odjezdnym udekorowal wysokim estonskim orderem doktora Mariana Winnickiego, pelniacego obowiazki naczelnego lekarza uzdrowiska, oraz kilku pielegniarzy przywracajacych mu zdrowie, a takze truskawieckiego ogrodnika, bo sam byl namietnym milosnikiem sadow i ogrodow.

Tym ogrodnikiem byl Piotr Molenda, ktory codziennie na glownym skwerze uzdrowiska ukladal z bratkow napis na duzym kwietnym kalendarzu: np. "wtorek, 7 sierpnia 1939 r."

W Truskawcu w pawilonie zdrojowym urzadzano tez wystawy rysunkow, grafik i obrazow olejnych. Do historii przeszla wystawa obrazow Brunona Schulza w lecie 1928 roku, gdyz przebywajacy tam wowczas sedziwy senator, polityk Chrzescijanskiej Demokracji Maksymilian Thullie, wybitny profesor Politechniki Lwowskiej, byly dwukrotny rektor tej uczelni, specjalista od budowy mostow, uznal obrazy Schulza za "ohydna pornografie" i zazadal od starosty drohobyckiego natychmiastowego zamkniecia ekspozycji.

Prof. Thullie nazywany byl ironicznie przez Tadeusza Boya-Zelenskiego "sw. Thulia".

Wlasciciel Truskawca, Rajmund Jarosz, oparl sie jednak dosc ostro naciskom i wystawy nie pozwolil zlikwidowac. Efekt byl jak zwykle w takich sytuacjach: wystawa stala sie glosna, zwiekszyla sie frekwencja, a Schulz sprzedal wiekszosc swoich obrazow.

Wybitna postacia w dziejach Truskawca byl Rajmund Jarosz, ktory pochodzil z Kalwarii Zebrzydowskiej i byl z wyksztalcenia prawnikiem. W 1902 roku przybyl do Drohobycza jako skromny absolwent, bez pieniedzy i bez specjalnych widokow na przyszlosc. Ale jak to sie czesto zdarzalo w tej krainie szczesliwych zbiegow okolicznosci, trafil niespodziewanie na swoja zyle zlota.

Zalozyl pierwsze towarzystwo ubezpieczeniowe w przemysle naftowym. Pieniadze poplynely strumieniami, a Rajmund Jarosz, ku swemu zaskoczeniu, stal sie bogatym czlowiekiem. Tak bogatym, ze z czasem mogl kupic sobie cale uzdrowisko Truskawiec i zostac burmistrzem Drohobycza.

Byl wlascicielem najpiekniejszej willi, o nazwie "Goplana", wlasciwie malego palacyku.

Duma miedzywojennego Truskawca byl olbrzymi basen solno-siarkowy na Pomiarkach, ktory rozmiarami przypominal wielki staw, dzielo Rajmunda Jarosza, jego "pomysl i oczko w glowie".

Na brzegach byly specjalne urzadzenia do treningow dla wioslarzy i gimnastykow, liczne kabiny prysznicowe, wypozyczalnie kajakow, lodek i rowerow wodnych. Caly basen otaczala szeroka plaza z piaskiem morskim przywiezionym specjalnie znad Baltyku, porownywana z plazami w najlepszych kurortach niemieckich.

W latach trzydziestych XX wieku na Pomiarkach Rajmund Jarosz zalozyl Muzeum Przyrodnicze i nadal mu imie swej matki, Emmy Jarosz. Zebral tam rzadkie przypadki flory i fauny. Zachowany wykaz eksponatow informuje, ze bylo tam 14,5 tysiaca motylkow i zukow, ponad 1000 sztuk mineralow, kilkaset sloikow z rzadkimi egzemplarzami grzybow, mchow i porostow oraz kilkaset tomow literatury europejskiej o uzdrowiskach.

W czasie II wojny swiatowej zniszczono bezpowrotnie zarowno slynny basen Jarosza, jak i jego muzeum przyrodnicze. Interesujaca jest statystyka gosci Truskawca w okresie miedzywojennym. W 1923 roku uzdrowisko to odwiedzilo okolo 6 tysiecy kuracjuszy, w 1927 - 12 tysiecy, a w 1933 juz 17 tysiecy. W latach trzydziestych wybudowano luksusowe pensjonaty: "Jasna Polana", "Hucolka", "Belweder", "Lwowianka".

Klientela byla z reguly bardzo bogata. Owczesny mieszkaniec Truskawca, a dzis Opola, inz. Zbigniew Rajter wspomina, ze jego matka, Wiktoria, pracujac przy obsludze kuracjuszy, z samych napiwkow miala czestokroc trzykrotna pensje.

Miec wowczas prace w kurorcie truskawieckim to bylo wielkie szczescie i gwarancja dostatniego zycia. W Truskawcu pracowalo tez wielu wybitnych lekarzy, m.in. Tadeusz Praschil i Marian Winnicki, ktory po wojnie byl znanym lekarzem w Walbrzychu.

Truskawiec powojenny

Jechalem do Truskawca, aby skonfrontowac to, co znam z literatury, z dniem dzisiejszym. Mialem nadzieje, ze uda sie zrealizowac film dokumentalny o starym Truskawcu, o pieknych willach i ich wlascicielach, o eleganckim, historycznym kurorcie. Nic z tego.

Truskawiec Truskawiec Truskawiec

Trafilem na betonowa, halasliwa dzungle. Slawny deptak zalano betonem i asfaltem, a wlasciwie smolowka. Wzniesiono przy nim koszmarna pijalnie "Naftusi" z dziesiatkami stanowisk do pobierania wody z automatycznymi miernikami, ktore dawkuja porcje.

Kurort rozbudowano na modle sowieckiej gigantomanii, wznoszac zwlaszcza na obrzezach parku zdrojowego wielopietrowe, ogromne sanatoria, niszczac stare wille. Dla przykladu, aby wybudowac sanatorium o nazwie "Perla Przykarpacia" (nalezacego do Ministerstwa Spraw Wewnetrznych) wyburzono 38 domkow jednorodzinnych i willi.

Doszczetnie zniszczono m.in. jedna z najwiekszych i najpiekniejszych willi w stylu zakopianskim "Maria-Helena". Wybudowano w tym miejscu przychodnie balneologiczna. Ogromne gmachy sanatoryjne, kilkunastopietrowe, wzniesione w czasach sowieckich nosza nazwy: "Kasztan", "Krysztalowy Palac", "Karpaty", "Genewa", "Wiosna". Wielka bodowla jest tez kompleks sanatoryjno-kapielowy "Dnipro-Beskyd".

Rozebrano tez slynny Klub Towarzyski stojacy w centrum Truskawca, gdzie spotykali sie artysci i politycy, przed ktorym na rozleglym placu rosla wyszukana roslinnosc, a w lecie tropikalne palmy. Znamy ten klub z tysiecy zdjec i widokowek. Mial dach kryty gruba warstwa tropikalnej slomy. Dzis w tym miejscu utrzymana jest w stylu klasycyzujacym wielka przychodnia balneologiczna.

W ostatnich latach istnienia Zwiazku Radzieckiego w Truskawcu leczylo sie rocznie okolo 400 tysiecy kuracjuszy. Jednoczesnie moglo tam przebywac 36 tysiecy pacjentow. Byl czas, kiedy kursowal specjalny pociag Leningrad - Moskwa - Truskawiec. Wzniesiono tam gigantyczne, 20-pietrowe sanatorium dla ofiar Czarnobyla. Potezne zurawie budowlane swiadcza, ze proces rozbudowy Truskawca trwa. Wznoszone sa nowe osiedla, a w okolicy kolonie domkow jednorodzinnych. Stary, romantyczny Truskawiec z czasow mlodosci Schulza zostal juz tylko w legendzie, w literaturze i starej fotografii.

Przy pomniku Mickiewicza

12 lipca 2008 roku w parku zdrojowym w Truskawcu bylem swiadkiem poruszajacej sceny. Trwaly tam prace koncowe przy remoncie pomnika Adama Mickiewicza, ktory odsloniety tam przed stu laty, cudem przetrwal wojny i lata polsko-ukrainskich konfliktow.

Renowacje sfinansowal konsulat polski we Lwowie. Na cokole pomnika jest napis w jezyku polskim.

Przygladajac sie temu napisowi, starsza Ukrainka wykrzyknela: "A dlaczego napis jest w jezyku polskim, a nie ukrainskim?". Stojacy obok Rosjanin, chyba kuracjusz, powiedzial po rosyjsku: "No bo to polski poeta i polski konsulat dal pieniadze na odnowienie pomnika, o czym informuje tablica wmontowana w trawniku". "Ale jest tu dzis Ukraina, a nie Polska, na szczescie" - odciela sie Ukrainka. "A co to pani przeszkadza" - zdziwil sie Rosjanin. "Bardzo mi przeszkadza i jutro zaprotestuje w radzie miejskiej" - zamknela dyskusje zirytowana Ukrainka.

Echa dawnych antagonizmow polsko-ukrainskich nie wybrzmialy jeszcze do konca.

Nastepnego dnia odsloniecie pomnika w Truskawcu, z udzialem polskiego ambasadora Wieslawa Osuchowskiego i mera Truskawca Lwa Hrycaka, odbylo sie juz bez incydentow.

Stanislaw Slawomir Nicieja, profesor,
www.nto.pl (2009 rok)

До відома мешканців Борислава

(стосовно автономного опалення)

Протягом останніх років не тільки у м. Бориславі, а й у багатьох містах України, спостерігається певна тенденція мешканців багатоквартирних будинків до від'єднання квартир від системи централізованого теплопостачання та встановлення індивідуальних по квартирних систем опалення, хоча така робота недешева.

Звичайно, для цього є ряд причин. Когось не влаштовує якість теплопостачання, когось - тарифи на цю послугу, а декого - пряма залежність від централізованого теплопостачання, на яке неможливо вплинути, виходячи із власних потреб.

Із цього приводу в останні роки в країні вийшла низка нормативних актів, постанов Кабінету Міністрів України та правил, наказів профільних міністерств, що регулюють правові відносини у сфері від'єднання від системи централізованого теплопостачання та встановлення автономних систем опалення.

22.11.2005 року Міністерство житлово-комунального господарства України прийняло «Порядок відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання» № 4. Відповідно до цього порядку право на від'єднання від системи централізованого теплопостачання можливе було по стояках, а також по під'їздах багатоповерхових будинків.

06.11.2007 року Міністерство житлово-комунального господарства України згідно Наказу № 169 прийняло зміни до «Порядку відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання», а також, згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 31.10.2007 року № 1268 «Про внесення змін до правил надання послуг з централізованого опалення, постачання гарячої води і водовідведення» від'єднання від мережі централізованого теплопостачання можливе тільки при згоді всіх власників, наймачів багатоквартирних житлових будинків, при цьому враховуючи перспективний план розвитку теплопостачання населеного пункту або мікрорайону.

Попри всі прийняті постанови, накази та їх зміни, мешканці міста мали можливість отримувати дозвіл на проведення проектно-пошукових робіт із від'єднання від системи централізованого теплопостачання, що не суперечило закону, хоча і не давало їм право на встановлення автономного опалення.

Проте багато мешканців міста, маючи тільки рішення постійно діючої міжвідомчої комісії з питань від'єднання від системи ЦО і ГВП, самовільно, без дозволу на від'єднання від системи централізованого теплопостачання, встановили автономне опалення у своїх квартирах.

Самовільно встановивши у квартирі газовий прилад (котел опалення), не маючи рішення вищезазначеної комісії, філія Бориславського управління з експлуатації газового господарства (БУЕГГ) не прийняла цей об'єкт в експлуатацію. Склалася ситуація, коли мешканці міста Борислава, власники та наймачі житлових приміщень багатоквартирних будинків протягом кількох років користувалися газифікованими котлами опалення, не маючи на це права, оскільки вони не були прийняті в експлуатацію БУЕГГ. Така ситуація могла призвести до непередбачуваних наслідків.

У зв'язку з тим, що кількість мешканців сягнула більше 200 осіб, які самовільно встановили газифіковані котли опалення, що не були прийняті в експлуатацію, і маючи гіркий досвід по інших містах України, де були випадки вибуху газових приладів у квартирах, цим зацікавилася міська комісія з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій. Перелік квартир, у яких самовільно встановлено автономне опалення, розглянула ця комісія, після чого питання винесено на засідання виконавчого комітету Бориславської міської ради. Враховуючи наслідки, до яких може призвести безконтрольна експлуатація газифікованих котлів, а також із метою упорядкування та нормалізації ситуації, що склалася навколо цього питання, прийнявши до уваги рекомендації комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій, члени виконавчого комітету Бориславської міської ради прийняли рішення від 29 вересня 2011 року № 283 «Про встановлення порядку оформлення документів, які забезпечать безпечне користування вже влаштованого власниками та наймачами квартир автономного опалення та визнання їх такими, що розірвали договірні відносини з КП «Бориславтеплоенерго» щодо надання послуг централізованого опалення і гарячого водопостачання».

Надалі міжвідомча комісія з розгляду питань відключення від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання Бориславської міської ради, керуючись нормативно-правовими актами, що регулюють правові відносини у сфері від'єднання квартир абонентів від системи централізованого теплопостачання та встановлення автономних систем опалення і відповідно до затвердженої Перспективної схеми теплопостачання міста та існуючого стану мереж енергозабезпечення мікрорайонів м. Борислава на 2007 — 2015 роки, не видаватиме дозволів на від'єднання окремих квартир багатоповерхових будинків від системи централізованого теплопостачання.

Від'єднання від мережі централізованого теплопостачання можливе тільки на будинок у цілому, за умови висловленої письмової згоди усіх мешканців (власників, наймачів житлових приміщень багатоквартирного житлового будинку) і технічної можливості переобладнання будинку, як це передбачено «Порядком відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання», затвердженим Наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22. 11. 2005 № 4 зі змінами, затвердженими Наказом Мінжитлокомунгоспу від 06. 11. 2007 № 169, що набув чинності з 9 грудня 2007 року.

Для більш цивілізованого упорядкування від'єднання будинків від централізованої мережі теплопостачання, яке б не йшло врозріз із прийнятою схемою теплопостачання міста, рекомендуємо мешканцям багатоквартирних будинків створювати будинкові об'єднання і на зборах буде можливість колективно обговорювати ці питання та приймати відповідне рішення.

Разом із тим інформуємо, що відповідно до листа-роз'яснення Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27. 06. 2008 № 8/7-562 самовільне відключення споживачів від системи централізованого теплопостачання не є підставою для зменшення оплати за послуги теплопостачання.

Олег Левицький,
начальник відділу ЖКГ та будівництва Бориславської міської ради,
часопис "Нафтовик Борислава"

Громада чи населення, або Чому дрогобицькій владі не потрібне громадянське суспільство?

За рік, що минув, дрогобицька влада не стала ініціатором проведення жодного громадського слухання чи не започаткувала проведення загальних зборів громадських організацій, яких в місті налічується 201.

Про це говорили учасники круглого столу “Ми громада чи населення?”, який пройшов минулої середи, 16 листопада, за ініціативи Благодійного Фонду “Карітас” Самбірсько-Дрогобицької єпархії УГКЦ та громадської організації “Дрогобицька громада”. На думку учасників зібрання, владі вигідніше розв’язувати проблеми без залучення громадськості, ніж дбати про зародження громадянського суспільства.

Наталія Голинська з “Карітасу” зробила акцент на тому, що слід розвивати громадянське суспільство насамперед серед молоді. Необхідно, щоби громадянин відчував себе громадянином, бо ми живемо в перехідний період, коли стикаємося з ефектом пасивності та байдужості. Вона нагадала про проведення акції “Завдання владі”, коли був визначений рейтинг проблем. Наша газета вже писала про це. Інша справа, чи стало це стимулом для влади розв’язувати найбільш значимі для дрогобичан проблеми? На жаль, ні.

Керівник “Дрогобицької громади” Богдан Юзефів зауважив, що не вірить у те, ніби до кінця цього року влада проведе бодай одні громадські слухання. Про що можна говорити, якщо відсутній статут територіальної громади в Дрогобичі. На його думку, влада і громада повинні співпрацювати, і треба робити кроки назустріч один одному. Проте пропозиції громадських організацій, наприклад, щодо бюджетних питань, влада не сприймає.

На круглому столі фактично виникло протистояння між представниками влади і громадськими організаціями. Знаний “карітасівець” Артур Деска зауважив, що влада - це частина суспільства, а тому не слід вести поділ на “ми” і “вони”. “Влада не буде говорити зі слабкими, - підкреслив він. - Постали десятки організацій, але де вони нині?”. В цивілізованих країнах громада розв’язує багато проблем без влади. На його думку, громадянське суспільство в Дрогобичі слабке.

Керівник “Карітасу” отець Ігор Козанкевич вів мову про те, що рівень зрілості громади в значній мірі залежить від того, наскільки ми дбаємо про тих, хто потребує нашої допомоги. “Ми повинні підтримувати один одного, - наголосив він, - і в цьому ви можете розраховувати на нас”. Доволі цікавою є його пропозиція про надання однієї гривні в місяць від кожного дрогобичанина на потреби тих, кому необхідна допомога. Здається, це невелика сума, але чи реально таке в Дрогобичі?

Активіст “Дрогобицької громади” Юрій Біда розповів про порятунок церкви Святого Юра в Дрогобичі. Здається, це єдиний випадок, коли влада і громада діють спільно.

Учасники круглого столу “Ми громада чи населення?” прийняли резолюцію, в якій, зокрема, сказано про необхідність активного залучення представників громадських організацій до процесу формування бюджету міста, наприклад, через створення бюджетної громадської ради, про те, що необхідно враховувати ініціативи громади при ухваленні важливих рішень, зокрема через слухання та інші засоби, передбачити в міському бюджеті на 2012 рік статтю витрат на розвиток громадянського суспільства, розробити чіткий механізм прозорого використання коштів розвитку громадянського суспільства на конкурсній основі серед громадських організацій, в обов’язковому порядку провести громадське слухання по обговоренню проекту бюджету міста на 2012 рік і таке інше.

Залишилась “дрібничка”: аби влада прислухалась до громади міста. Але навряд чи нинішні можновладці здатні на це...

Анатолій Власюк,
часопис "Тустань"

Атестація по-сендаківськи

30 листопада відбудеться чергова атестація працівників Дрогобицької районної державної адміністрації.

Подібне минулорічне дійство у багатьох, м’яко кажучи, викликало легкий шок.

Згадаймо, що до влади тоді прийшов Михайло Сендак, який хотів поміняти чимало кадрів. Викликає сумнів, чи мова справді йшла про заміну випадкових людей у владі на професіоналів, чи про банальне бажання першого керівника бачити відданих йому і керованих працівників.

Як би там не було, але “жертвами” атестації мали стати принаймні три особи.

Насамперед мова йде про головного бухгалтера райдержадміністрації. “Добрі” люди “порадили” їй написати заяву на звільнення й перейти на іншу посаду, аби уникнути атестації. Бідна жінка так і зробила, але після втручання відповідальних працівників обласної державної адміністрації ситуацію вдалося переграти, й нині головний бухгалтер знаходиться на своєму місці.

Другою “жертвою” мала стати тодішня начальниця фінансового відділу, але вона скористалася своїм правом не проходити атестацію, оскільки йшла на пенсію.

А ось головному архітекторові району, якого теж хотіли “завалити” на атестації, довелося свою правоту відстоювати в судових засіданнях.

Поза тим близько двадцяти працівників держадміністрації були атестовані умовно. Це означає, що при нинішній атестації вони є першими кандидатами “на вильот”, якщо за цей час не встигли здобути вишу освіту (вам смішно?), кардинально не виправили свої недоліки або не розв’язали цю проблему за допомогою грошового еквіваленту.

Складається враження, що атестація в Дрогобицькій райдержадміністрації керівництву потрібна для того, аби позбутися одних і на їхнє місце набрати інших, більш слухняних і відданих, а не для наведення порядку. А корупційні схеми, про які не змучується говорити Михайло Сендак, залишаються, - як і керівники, які ці схеми втілюють в життя...

Анатолій Власюк,
часопис "Тустань"

Про що варто пам’ятати в подружжі?

Дрібниць не буває. У подружньому житті важливі малі справи. Це вони створюють відчуття щастя і довіри. Добре, коли подружжя дбає за створення сімейних традицій, які говорять про взаємну пошану і любов.

Такими справами є святкування річниць шлюбу, дня народження, іменин, церковних свят чи державних річниць, наприклад Дня міста чи Дня незалежності. Варто не обмежувати святкування виключно приготуванням смачної їжі чи запрошенням гостей. Свята мають передусім бути нагодою для спільного проведення часу: разом піти до церкви (до сповіді і Святого Причастя), спільно прибрати помешкання та приготувати їжу, спільно запланувати відпочинок та обов'язково дарувати одне одному тепло і увагу, зичливі слова і ніжність. Подарунки не мусять бути дуже дорогими, але обов'язково мають бути щирим виразом нашої великої поваги та любові.

Річниця шлюбу - це добра нагода для того, щоб згадати усе те добре та неповторне, що було в нашому житті. Це час для здійснення взаємних побажань і приготування несподіванок. Варто відновити традицію спільних зустрічей і запросити один одного на каву чи вечірню прогулянку. Звичайні, прості справи можуть творити атмосферу неповторності і важливості. Що робити, коли одна зі сторін забуває про річниці чи інші родинні свята? Варто тоді заздалегідь нагадати, наприклад: а що б ти хотів робити в день річниці нашого шлюбу? Тоді спільно запланувати цей день. Святкування можна перенести на наступний день чи тиждень і разом подумати про необхідні приготування. У цьому випадку менше важливі принципи, а більше потрібна гнучкість і вміння зрозуміти, що друга особа не навмисно про щось не пам'ятає.

Іншою сімейною традицією може бути дбання за гарний початок дня і сердечне очікування на свого подруга, який повертається з роботи або навчання ввечері. Допомагають ніжні, зичливі слова, якими вітаємо особу зранку, бажання зробити горнятко кави або сніданок, прибрати після себе зі стола чи поцілувати на прощання. Це не вимагає особливих зусиль, однак творить у нашій сім'ї атмосферу любові. Варто ставити вимоги не до другої особи, але передусім до себе самого. При розмові можна зичливо сказати про свої потреби. Нашій половинці простіше буде щось зробити, якщо буде мати від нас інформацію, що І для чого нам потрібно.

У щоденному житті варто пам'ятати про час виключно для подружжя. Час на спільну розмову, час на слова вибачення, час на продумування наших спільних дій і час на зміни. Спільна розмова стосується не праці, не господарки і навіть не дітей, але нас особисто - нашого подружжя і наших взаємних відносин, наших почуттів, переживань і мрій. Цей час варто планувати, інакше його може забракнути у щоденних клопотах. Кожен з нас постійно змінюється. Добре, коли ми свідомо керуємо напрямком тих змін. Коли в подружжі є довіра і взаємне бажання зрозуміти другу особу, усі інші справи мають відповідне значення і місце.

Святою справою є час на молитву. Варто не змушувати другу особу до молитви і не вивищуватися, який я побожний, бо пішов до церкви. Краще ласкаво запрошувати і показувати приклад власної молитви та навернення. Спільна молитва вголос - це можливість почути думки, прохання, труднощі другої особи. Це запрошення Бога у наше подружнє життя, у наші конкретні справи, події. Це можливість отримати реальну підтримку від Бога у всіх подіях життя.

Олександра Козанкевич,
психолог БФ «Карітас» СДЄ УГКЦ,
газета "З любов’ю у світ"

Як ефективно навчати та розвивати пам’ять дитини?

З якого віку можна вчити дитину іноземних мов? У який спосіб збільшити об'єм пам'яті? Як заохочувати дитину до навчання? Чому спів, забава з м'ячиком чи танці сприяють розвитку пам'яті? Що робити, якщо дитина вивчила погані слова і часто їх повторює?

Уже немовля має добру пам'ять. Навіть у віці 1 -2 років дитина може вивчати не тільки рідну мову, але й іноземну. Варто однак, щоб навчання відбувалося у формі гри, щоденних розмов, співу, спілкування з тими, хто добре знає мову або чужоземцями. Пропонується при вивченні іноземної мови, щоб один з батьків говорив виключно іноземною, (наприклад англійською), а другий рідною мовою. Тоді дитина асоціює мову з окремою особою. Найкраще вчити мову, коли вона є рідною для одного з батьків, тоді дитина не відчуває емоційної напруги в голосі, інтонації батьків і ще скоріше вчиться. Іншим способом вивчення мови є побут в іноземному середовищі. Це можливо, наприклад, на англомовному таборі, ведучими якого є англійці.

Щоб дитина вчилася, потрібною є похвала її зусиль. Слід часто висловлювати вголос позитивні зауваження про навчання дитини. Варто хвалити дитину за кожне вивчене слово, написану букву. Це дає їй стимул. Критика і часте виправляння, наприклад, наголосів, правильної вимови чи граматичних елементів веде до знеохочення і зневіри у власних силах.

Варто знати, що у нашому мозку за пам'ять відповідає багато структур. Це означає, що одну і ту саму інформацію можна вивчати різними способами. Наприклад, одна частина мозку добре закодовує знання, коли вони асоціюються з якимось кольором, інша - коли є асоціація з приємними почуттями, ще інша пов'язує інформацію з формою і простором. Що це на практиці означає? Краще запам'ятовуємо, коли букви, цифри є дуже великі і розміщені у центральних місцях, наприклад, на середині зошита, холодильника, на стіні. По друге, якщо навчання відбувається у атмосфері миру, радості, сміху, відпочинку, скоріше запам'ятовуємо і у відповідний час зможемо собі усе пригадати. Навіть якщо дитина забула те, що вчила, у пам'яті залишається слід вивченої інформації. Тоді повторне навчання буде коротше і більш ефективне.

Що ще варто робити, щоб збільшувати об'єм пам'яті? Варто подбати про одночасний розвиток обох півкуль мозку. Ліва частина відповідає за вивчення чогось напам'ять і розуміння різних правил. Права півкуля дбає за творчий розвиток людини. Одна йде в парі з другою. Об'єм однієї збільшується відповідно до об'єму другої, тому коли дитина втомиться вивчати віршики чи букви, варто подбати, щоб спів, танець, малювання чи гра з м'ячиком були такими ж за тривалістю. Танець дитини чи слухання музики - це не втрата часу, це мудра турбота про праву півкулю мозку і розвиток творчих здібностей. Після такої приємної процедури дитина скоріше вивчає віршики чи букви.

Для дитини усе, що вона робить, є навчанням. Найкращий метод - це наслідування батьків чи старших братів і сестер та повторення побаченого і почутого. Діти з особливою увагою вчать усе, що рідкісне і сказане з великою емоційною напругою. Якщо хочемо, щоб дитина не повторювала поганих слів, варто не акцентувати на цьому уваги і не карати її. Дитина добре спостерігає нашу реакцію і відповідно до неї діє.

Основою для доброго навчання є тепло, ніжність, делікатність і любов з боку батьків. Поцілунки мами і обійми тата є найкращим стимулом, щоб повірити у свої сили і з цікавістю пізнавати світ.

Олександра Козанкевич,
психолог БФ «Карітас» СДЄ УГКЦ,
газета "З любов’ю у світ"

Оголошення

Оголошуємо набір до Школи сімейного консультанта. Наша мета - готувати консультантів до праці з родинами, ініціювати створення християнських порадень для родин, сприяти зміцненню та розвитку українського християнського подружжя.

У програмі школи:

1. Богослов'я сім'ї (Якою Бог бачить сім'ю).
2. Приготування до подружжя,
3. Подружня любов.
4. Природні методи планування сім'ї.
5. Народження дітей (вагітність, пологи, опіка над немовлятком).
6. Виховання дітей (від народження до 12 року життя).
7. Виховання підлітка.
8. Психологія сім'ї.
9. Основи сексології.
10. Спілкування і розв'язування конфліктів.
11. Узалежнення від алкоголю і наркотиків.
12. Сім'ї з неповносправними дітьми.
13. Вихід з подружніх криз (насильство, зрада, довготривала розлука, довготривала хвороба, тощо).
14. Цілі християнського подружжя.
15. Навики консультування сім'ї.

Навчання буде відбуватися раз на місяць: (п'ятниця - після обіду, субота - цілий день, неділя - до обіду) протягом 4-х семестрів.

Вимоги до кандидатів:

1.Вища освіта.
2. Практикуючий християнин, рекомендація від священика.
3. Проходження тестування та кваліфікаційна розмова.
4. Благодійна пожертва.

Запис до 30 листопада. Адреса: Дрогобич, БФ Карітас, вул. Чорновола, 4, тел.. 067 67 308 79; 096 95 72 430 (пон. – п’ят. 10.00-17.00), www.caritas-sde.org

© 2008-2011 Незалежне видання "Трускавецький вісник". Всі права застережено.
Видається з 14 серпня 2008 року. Розповсюджується безкоштовно. Засновник, головний редактор та відповідальний за випуск – Володимир Ключак.
Редакція публікує виключно ті матеріали, які збігаються з точкою зору редакційної команди.
Контакти: e-mail: anda_panda@ukr.net, моб.тел. 8 (097) 38-36-112
Публікація на порталі www.turportal.org.ua з дозволу Редакції.