Хто володіє інформацією, той володіє світом!

№1 » №2 » №3 » №4 » №5 » №6 » №7 » №8 » №9 » №10 » №11 » №12 » №13 » №14 » №15 » №16 » №17 » №18 »
№19 » №20 » №21 » №22 » №23 » №24 » №25 » №26

Трускавецький вісник

№116 (360) 17 листопада 2011 р.

Новини Трускавця та регіону

Область не хоче дрогобицького ліцею

Під час круглого столу минулої п’ятниці, який проходив у приміщенні редакції тижневика "Каменярі", депутат Дрогобицької міської ради (партія "Батьківщина") Михайло Ваврин поцікавився, чому не виконується доручення голови ЛОДА за результатами виїзної колегії облдержадміністрації стосовно передачі на баланс Львівської обласної ради Дрогобицького педагогічного ліцею. Також депутат звернув увагу на те, що бюджет Дрогобича недоотримує величезні кошти через не укладення трансфертів із Трускавцем, Бориславом, Дрогобицьким та іншими районами. У своєму виступі Михайло Ваврин звернув увагу теж на самовільне скорочення маршруту "Дрогобич – Трускавець" владою Трускавця, а також на використання дрогобицькою владою червоних прапорів та тоталітарної символіки і слабку роботу над привабленням туристів до краю, відсутність системної роботи над атракціями для тих, хто приїде на Євро-2012.

Секретар Дрогобицької міської ради Тарас Метик пояснив, що дрогобицька влада подала всі необхідні документи та клопотання щодо передачі педагогічного ліцею в Дрогобичі на баланс області, проте відповідь з головного управління освіти була негативною, незважаючи на необхідні погодження на рівні голови ЛОДА. Також секретар ради підтвердив інформацію, що Дрогобич недоотримує 11 мільйонів гривень за пролікованих з інших адміністративних територій хворих. Він зазначив, що "це жахливо б’є по бюджету Дрогобича". Тільки Дрогобицький район у цьому році замість 10 необхідних мільйонів за пролікованих хворих компенсував тільки половину – 5 мільйонів.

Проблеми з теплопостачанням СШ №3 несуттєві і будуть виправлені досить швидко

Цього тижня до "ТВ" звернулося кілька батьків та вчителів із СШ № 3 з інформацією, що теплопостачання в школі дещо не відповідає стандарту. Якщо в початкових класах дітям тепло, то в окремих класах, де навчаються старшокласники, було досить прохолодно. Як вдалося нам з’ясувати в генерального директора КП "Трускавецьтепло", депутата ТМР Руслана Крамара, проблема дійсно виникала, її причиною став факт відсутності експлуатації мереж теплопостачання від котельні на Івасюка до СШ № 3 протягом багатьох років, тому не було можливості подати теплоносій у повному обсязі під потужним тиском. Проте влада робить все можливе, щоб проблему вирішити якомога швидше. Натомість у мерії нас запевнили, що одним із варіантів вирішення проблеми навіть розглядається встановлення для СШ № 3 переносної котельні. Так чи інакше наші діти без тепла не залишаться.

Вісті з Борислава

- У понеділок, 14 листопада, на площі по вул. Шевченка, 42 в м. Бориславі відбувся звіт депутатів міської та обласної рад від партії «Фронт змін» під гаслом «Зміни майбутнє свого краю!». Основний месидж заходу – «поспілкуйся з депутатами наживо; запропонуй зміни, озвуч проблеми, отримай звіт депутатів про діяльність за рік». Перед мешканцями звітували секретар Бориславської міської ради Ігор Яворський, заступники міського голови Сергій Оленич та Андрій Паскевич, депутат Львівської обласної ради Володимир Голобутовський, депутати міської ради. Також депутати відповіли на численні питання мешканців, які стосувались питань освіти, медицини, благоустрою міста. Міський голова Володимир Фірман не брав участі в звіті, бо він не є членом партії "Фронт змін", про що повідомив на прес-конференції 9 листопада.

- У неділю, 20 листопада, в бориславському міському Палаці культури (вул. Д. Галицького, 34) відбудеться тематичний вечір пам’яті «Другий зимовий похід», присвячений 90-річчю подій під м. Базар (героїчний рейд армії УНР під командуванням генерала Юрка Тютюнника). Розпочнеться захід о 16.00, його організатор – відділ культури БМР.

Запрошує Палац культури імені Шевченка

Пропонуємо Вашій увазі програму концертів у Палаці культури імені Т. Шевченка ЗАТ ЛОЗ "Трускавецькурорт" на другу половину листопада 2011 року.

16 листопада, 16.00 – концерт народного фольклорного ансамблю "Джерела Карпат".
16 листопада, 20.00 – концерт циганського ансамблю "Ромен".
17 листопада, 20.00 – концерт І. Слуцького.
18 листопада, 20.00 – концерт народного артиста України В. Гришка.
19 листопада, 20.00 – концерт О. Алябіна.
21 листопада, 20.00 – концерт народного артиста України П. Зіброва.
22 листопада, 20.00 – концерт ансамблю "Лейся песня".
23 листопада, 16.00 – концерт народного ансамблю пісні і танцю "Трускавчанка".
23 листопада, 20.00 – концерт ансамблю "Пісняри".
24 листопада, 20.00 – концерт О. Гаврилюка.
25 листопада, 20.00 – концерт дуету "Світязь".
27 листопада, 20.00 – концерт А. Костенка.
28 листопада, 20.00 – концерт Наталії Валевської.
29 листопада, 20.00 – концерт І. Суручану.
30 листопада, 20.00 – концерт народного артиста України С. Гіги.

У програмі можливі зміни та доповнення. Програму концертів подано з газети "Трускавецькурорт".

Викрадача кабелю впіймали

"Трускавецький вісник" вже кілька разів подавав матеріали, що в різних мікрорайонах міста невідомі злодії вирізають кабель, чим шкодять населенню, пошкоджуючи телефонний зв'язок та ліквідовуючи доступ до проводового Інтернету та кабельного телебачення. Такі речі коїлися на вулиці Сагайдачного (будинок 19 та інші), на Стебницькій (будинок 70) тощо.

Головне управління МВС України у Львівській області подало офіційну інформацію від 14 листопада такого змісту: "Трускавецьким відділком міліції за скоєння крадіжки телефонного кабелю із під’їзду будинку встановлений 40-річний місцевий житель".

Власна інформація

У Трускавця фантастичне майбутнє?

У Трускавця фантастичне майбутнє? Розширене засідання земельної комісії ТМР проходило у вівторок, 15 листопада. На порядку денному було тільки одне питання, але ж яке питання! Нарешті Генеральний план Трускавця, над котрим кілька років трудилися фахівці, готовий – і не просто готовий, а вже й перший з усіх міст Львівської області пройшов державну експертизу. На наступній сесії міської ради його будуть затверджувати і ні у кого не виникає сумнівів, що він буде схвалений абсолютною більшістю голосів. Послухати та подивитися, як же ж розвиватиметься наше місто в майбутньому, куди рухатиметься, прийшло багато депутатів. Одного-єдиного представника преси вирішили не виганяти, тож ми подивилися, послухали і хочемо поділитися нашими враженнями.

Дас іст фантастішь! Саєнс фікшен… Чомусь у голову лізли тільки іншомовні фрази, напевно тому, що новий Генплан має нас наблизити до Європи, перетворити Трускавець у курорт світової слави, змінити наше життя на краще. А з іншої сторони не випадково згадуємо тут про фантастику, бо багато із запланованого виглядає ну дуже вже нереальним. Але про все по порядку.

Розповідає Олександр Грищенко, головний архітектор м. Трускавця:

- Ми сьогодні не розглядаємо абсолютно новий Генплан, це є коригування Генплану міста-курорту Трускавець з 1965 року. Тут принагідно хочу нагадати, що наш Трускавець пройшов чотири періоди планування. Перший – з 1827 до 1919 року (від моменту функціонування курорту під владою Австрії, а згодом Австро-Угорщини), тоді з’являється велика кількість вілл та пансіонатів, у Трускавець "зайшов" швейцарський архітектурний стиль. Другий – з 1919 по 1939 роки (під владою Польщі), в місті будуються об’єкти в закопянському стилі і біля півтора десятка споруд у стилі модерн. Третій – радянський період, а четвертий – сьогодення, Трускавець за часів незалежності України. В 1947 році Трускавець отримав статус міста районного, а 1952 – обласного підпорядкування (спочатку Дрогобицька область, а після її ліквідації в 1959 – Львівська). Саме з 1959 до 1963 року (протягом 4 років) розроблявся Генеральний план Трускавця. До речі, 10 квітня 1962 року було утворено відділ архітектури міськвиконкому Трускавецької міської ради народних депутатів, тож наступного року ми святкуватимемо ювілей відділу. Так от, Генплан Трускавця 1965 року (саме тоді він був прийнятий) передбачав, що курорт мав досягнути 35 тисяч ліжкомісць, а площа території повинна була збільшитися до 3 тисяч гектарів. Місто було чітко поділено на дві зони – південно-західна (санаторно-курортна, рекреаційна, відпочинкова) та північно-східна (житлова, зелена і господарські склади). Три житлові зони обмежувалися: перша вулицями Дрогобицькою та Бориславською, друга вулицями Шевченка, Стебницькою та залізничною колією, а третя мала тягнутися аж до Помірецької. Між санаторно-курортною та житловою зоною був передбачений зелений пояс. Також було передбачено три школи, що і маємо сьогодні, три торгові комплекси у кожній житловій зоні, а також стовідсотковий знос індивідуального житлового сектору. Трускавець мав стати містом п’яти- та дев’ятиповерхових будинків (це були два типові плани того часу).

- Я хочу звернути Вашу увагу, - продовжує Олександр Павлович, - що санаторно-курортна територія не обмежувалася, їй дано перспективу розвитку у сторону Помірок (мали стати містом-супутником Трускавця). А в 1975 році розроблено проект санітарних зон, першої, другої та третьої (затверджені Постановою № 548). Якщо враховувати ці зони, то площа курорту мала б становити 5 тисяч 826 гектарів, в межі Трускавця мали б входити території, які належать до Стебника із включеними до нього селами, Доброгостова, Модрич, Станилі, а навіть Болехівців Дрогобицького району. Та маємо 744 гектари і існуючі межі не мінялися вже з 1966 року, за виключенням невеличких ділянок в районі міської лікарні. Обмеження для курорту – це родовища калійних солей, бориславське нафтове родовище, лісова смуга навколо Трускавця і запаси мінеральної води, в тому числі на Помірках. До речі, станом на 1972 рік розвідано і доведено, що потенціал видобутку мінеральних вод у Трускавці типу "Нафтусі" – 42 метри кубічних на добу. У 2008 році, за даними ЗАТ ЛОЗ "Трускавецькурорт" затверджено об’єми видобування води на 25 років у обсязі 25 метрів кубічних на добу. А Генплан, який я Вам представляю, зроблено із розрахунку видобутку 16 м. куб. води на добу. Ще в 2007 році наша міська рада затвердила концепцію коригування генерального плану, розроблену Державним інститутом проектування міст (ДІПРОМІСТ). Після дворічної комплексної державної експертизи цього проекту ми 11 жовтня отримали позитивний висновок.

Після цього Олександр Грищенко розповів детально і про природні обмеження (перепад висот у нас 86 метрів, бо найнижча точка біля заправки 327 м над рівнем моря, а найвища 411 м), про те, що Трускавець знаходиться в зоні максимуму опадів в Україні, в зоні дії північно-західних вітрів, а також у сейсмічній зоні. Та землетрус та карстові провали загрожують в першу чергу с. Станиля і частині Стебника, Трускавець хіба мав би єдину проблему зі сполученням, бо відрізок однієї з доріг, котра веде в місто, знаходиться на карстовому проваллі. Очевидно, що ми зацікавлені у тому, щоб проблема із шахтами колишнього калійного заводу в Стебнику була вирішена, проте питання лежить у державній площині.

Історичні події кінця 80-х – початку 90-х років минулого століття теж мали вплив на планування розвитку території міста. Так, депутати міської ради першого демократичного скликання скасували норму щодо знесення індивідуальних житлових будинків садибного типу, а також змінили цільове призначення земель IV мікрорайону. Генплан передбачав на цих територіях теплиці, натомість маємо тепер житлову забудову (це непарна сторона вулиці Стуса, кінець вулиць Стебницької та Данилишиних). В 1995 році вийшло розпорядження Президента України щодо затвердження меж курорту Трускавець із включенням до них лісового масиву на Помірках (200 га), де є нерозвідані джерела мінеральних вод (тепер стає зрозуміло, чому Руслан Козир так хотів, щоб ГО "Міський ліс" надали ці території). В цьому розпорядженні теж ішлося про вирішення проблеми водопостачання курорту та очистки стоків. На жаль, жоден пункт цього документу виконаний не був. Як, на жаль, і не затвердили депутати першого демократичного скликання нові межі курорту до 28 листопада 1992 року, а згодом вже було запізно. Навколишні села захопили собі ласі шматки. За межами курорту опинилися санаторій "Полонина", Помірки, господарські зони та інші території. Трускавець обмежили з усіх сторін і це дуже негативно впливає на ряд процесів, та це є тема окремого дослідження.

Що ж передбачає новий Генплан? На жаль, село Станиля не погоджується повністю ввійти у склад Трускавця, та все одно площа курорту збільшиться із 774 га до 1633 га (площа курорту в радянський період була біля 2,5 тисяч га). А зараз увага – фантастика! Залізничний вокзал розташований не там, де потрібно, це була помилка проектантів і вони це визнали офіційно. Тому треба буде розібрати 300 метрів колії і вулицю Мазепи колія не перетинатиме. Тоді буде вирішено проблему переходу колії, яка так довго гостро стоїть – провулок Тихий просто з’єднають із вулицею Мазепи. Так що з "Оріани" до "Арко" буде зовсім близько. До речі, приміщення залізничного вокзалу буде експо-центром, там проводитимуться виставки. Про згоду Укрзалізниці ніхто не говорив. Окружна дорога із Уличного на Борислав оминатиме Стебник та Трускавець, її робитимуть на базі так званої технічної дороги, котра є в трускавецькому лісі. Транзитними залишаться тільки вулиця Сагайдачного, Мазепи та частина вулиць Дрогобицької і Стебницької. Можливо, буде задіяно дорогу від військової частини. Водопостачання до міста здійснюватиметься із річки Стрий двома водогонами – діючим із Гірного та новим між селами Розгірче та Семигинів, котрий ітиме лісовою смугою на Помірки і звідтам у Трускавець. Помірки будуть розбудовані, як за Яроша. В місті буде створено історико-архітектурний заповідник, куди буде включено курортний пак та об’єкти різних архітектурних стилів, згадуваних на початку статті. Є проектна документація на 4 кілометри канатної дороги з Лисої гори, цим зацікавилися солідні люди із Дніпропетровська (хоча тепер при владі донецькі). Є доручення Руслана Козира привести в порядок лісову смугу, прилеглу до вулиці Городище від ресторану «Колиба» до готелю «Ріксос-Прикарпаття» та санаторію «Джерело», там розробляються теренкури. Старий водозабір із питного озера розберуть, озеро зі статусу питного переведуть у статус рекреаційного. Водоканал перенесуть з місця, де він перебуває тепер (вулиця Франка), кудись інде. Будемо мати аквапарк, дендропарк, гідропарк та потужний курортний парк. Міських парків (тобто, не для відпочивальників, а для мешканців, жителів Трускавця) нам не потрібно, бо в нас і так кількість зелених листочків на душу населення найвища в Україні. За 20 років (а саме на стільки часу розрахований новий Генплан) кількість населення у Трускавці становитиме 23 500 осіб, у нас буде хороша спортивно-оздоровча база (в кожному мікрорайоні по спортивному майданчику), збільшиться площа помешкань у кожного з 20,7 м. кв. на душу населення до 22,8 м. кв., зросте і площа кладовищ. Кількість місць в дитсадках зросте з 628 до 800. Кількість автомобілів у місті збільшиться з 4 500 до 7 215, буде більше і сміттєвих відходів, бо сміття буде потрібне для нового сміттєпереробного заводу, котрий будує чи то місто Дрогобич, чи то Дрогобицький район. Основою нашого курорту вже не буде бальнеологія, а туризм та відпочинок.

Ось такий він, курорт майбутнього. Та не всі депутати поділяють оптимізму, ряд запитань та зауважень до Генплану висловили депутати Галина Шиманська, Ігор Пілько, Юрій Алієв, заступник міського голови Петро Нестерівський. Та це не означає, що Генплан поганий, просто в деяких пунктах він нереальний і цікаво буде поспостерігати, яким чином планують у владі змусити змінювати свої плани інвестора "Альфа-Плюс" чи інших зацікавлених структур. Та всі погоджуються в одному – якщо ми не намалюємо та не приймемо цю картинку Генплану, то її намалюють інші і тоді нам прийдеться прохати щось у наших сусідів, котрі і так окупували споконвічні трускавецькі землі.

Депутати земельної комісії на цьому розширеному її засіданні 15 листопада одностайно рекомендували сесії ТМР прийняти новий скоригований Генеральний план міста-курорту Трускавець. А що далі? А далі треба Трускавцю продовжувати добиватися статусу курорту державного значення.

Володимир Ключак

Порядок в місті: інший бік медалі або Парк – не храм, а мер - не святий

Про порядок в місті говорять на різних рівнях: у депутатських комісіях, на засіданні виконкомів, депутатських сесіях, офісах керівників, кухнях домочадців, пишуть в місцевих газетах. Головна мета цих розмов – місто має набути європейського шарму. Цілком з тим погоджуємося.

Для цього, вирішила влада, в першу чергу треба навести порядок в курортному парку. Оскільки тут злісними винуватцями безпорядку здавна вважають людей, які торгують різним дріб’язком, то на них і звалився твердий кулак нинішньої влади.

Так провладна газета «Голос ради» в № 7 за цей рік у статті «Стражі порядку, агов, де ви?», пише, що «бажаючі торгувати…позбавляють Трускавець шансу стати містом, в якому не соромно жити, працювати і відпочивати». Бачите, до цього, коли тут люди торгували, було жити не соромно. Але настали нові часи, нові порядки. То який вихід пропонує влада? А простий. «Ми мусимо очистити місто від торгашества!» - громогласно заявляє від імені влади невідомий автор.

Та чи не перебільшили ті, хто писав цю статтю? Бо, погодьтесь, ці люди, що торгують різним дріб’язком – не торгашество, а наші громадяни, яких доля заставила займатися торгом при будь-якій погоді і в будь яку-пору року, щоб звести якось кінці з кінцями. То що, це «торгашество», як ви кажете, можна загнати в дебрі, подальше від людей? Але «торгаші» теж живі люди і вони хочуть бути ближче до людей, щоб зручніше представити, продати свій товар, а не відсидіти біля нього весь день впусту і прийти з порожніми кишенями додому, де, можливо, нема що й з’їсти. Зрештою, курортний парк не є храмом, з якого треба виганяти торгових людей, як це зробив у свій час Христос, а мер не є святим, щоб такі дії благословляти.

Пишуть, що в управлінні розвитку курорту, що є структурою міської ради, створено комісію з несанкціонованої торгівлі, яка «буде проводити рейди, фіксувати порушення і подавати до суду». А якби така комісія зайнялася виявленням таких фактів, що справді псують вид міста та поклала на стіл міського голови свої зауваження та пропозиції, то, гадаємо, це було б корисніше і ефективніше.

Така комісія без особливих клопотів лише за один рейд могла б знайти цілу дюжину негативних фактів, зауважень, які не потребують ніяких ні фінансових, ні матеріальних затрат, лише доброї волі начальства та чесної фізичної праці. Хоча є і такі проблеми, для усунення яких потрібні і кошти, і техніка, і час.

Але повернімося до отих недоліків, які не потребують, скажемо, матеріальних і грошових затрат.

Ось, наприклад, майданчик біля пам’ятника нашому славному краянину Іванові Франкові, який про Трускавець писав, що «це золотодайна Колхіда на благословенному Підгір’ї» На жаль, у Трускавці його трохи ще пам’ятають, та не дуже шанують. Цей майдан давним-давно не прибирався. Усе обпале з навколишніх дерев листя зібралося тут і гниє, немов би хоче показати, як у цьому місті дбають про своїх світочів, та і про порядок. На нашу думку, добрий, уважний і свідомий керівник починав би наводити порядок у місті не від порогу свого кабінету, а від пам’ятників – місця, які кожен свідомий українець вважає для себе святим. До речі, станом на 16 листопада цього року це місце так і не прибрано. В цьому переконався і великий шанувальник І. Франка, знана у Трускавці людина Володимир Кушнір, що його здивувало і обурило.

Ось вам другий приклад, на який мені звернули увагу самі мешканці, бо їх це болить. Маю на увазі вулицю Бориславську, а точніше тротуар, що навпроти будинку № 36. Викладений він із бетонних плит у чотири ряди. Та видно лише одну доріжку, по якій ходять люди. Решта плит заметено землею і вкрито густим бур’яном. Вид не вельми приємний. А зробити його таким можна, лиш треба очистити.

Не потрібно великих затрат, щоб привести до порядку скульптурну групу у курортному парку, що височіє над бюветом. Скульптура вся оббита, не впорядкована. Видно, до неї давно вже не торкалася людська рука. А шкода. Вона би прикрасила парк.

Ось ще один штрих, який свідчить про неуважність деяких служб міста .Недалеко від міської ради, майже посередині тротуару на вулиці Тараса Шевченка, стоїть сухий-пресухий стовбур ясеня. Він ще «служить» місту, бо деколи на нього чіпляють якесь оголошення. Або кріплять гірлянду чи перемичку для окраси міста. Чи не парадокс? Такі сухі дерева, що псують вид міста, можна побачити на території церкви св. Миколая, у скверику біля костелу.

Порядок у місті Порядок у місті
Порядок у місті Порядок у місті
Порядок у місті Порядок у місті
Порядок у місті Порядок у місті

Уже цих фактів достатньо, аби міський голова викликав до себе керівника чи начальників відповідних служб і сказав: «Хлопці, де ваші очі? Що робите весь день?».

А тепер давайте зупинимося на дещо крупніших проблемах, які, як на наш погляд, теж проходять повз увагу відповідних служб міської влади, і аж ніяк не впливають на престиж міста. Пройдімося центральною вулицею курорту, що носить ім’я Тараса Шевченка. Вона давно просить ремонту. Особливо тротуари. Стан їх не те що невтішний, він поганий. У тих місцях, де прокладено нову бруківку, уже видніють глибокі впадини. Де збереглася стара плитка, небезпечно ходити, бо можна пошкодити ноги від оголених дротів, що випирають з неї.

Відомо, що міський голова оголосив програму «Міська вбиральня», яку заплановано розпочати у наступному році. Справа потрібна і добра. Але є речі невідкладні. Ось взяти б убиральню, що на вулиці Річки. Повз неї кожної хвилини проходить десятки людей. Бо дорога веде на залізничний вокзал, до важливих міських установ. Споглядати таку картину щодня не вельми приємно.

Зрозуміло, її за день-два не зробиш. А для пристойності хоча б огородили високим парканом.

Подібна ситуація і з колишнім кафе, що на вулиці Біласа, 15. Ця споруда валиться на очах, обсипаються стіни, на пішохідну доріжку падають шматки цеглин. А цією доріжкою теж ходить багато людей, бо веде вона на залізничний вокзал, на житловий масив Гошівської гори. Ще одне. Тут вартувало б порятувати гарну сріблясту ялинку, що росте у мурованій тумбі і геть розпирає її своїм корінням.

Небезпечною, на наш погляд, виглядає ситуація і з вертикальною стіною технічної будови, що прилягає до залізничного вокзалу. Вона відвалюється від основного масиву і тріщина, що утворилася від верху до низу, стає чимраз більшою. А тут якраз облюбували собі місце маршрутки, що йдуть на Стебник. Дивлячись на цю розколину, можна в будь-який час очікувати обвалу. Певна річ, що це не лише проблема залізничного вокзалу, Львівської залізниці, але й міста.

Пора звернути увагу і на упорну стінку, що тягнеться вздовж вулиці С. Бандери і утримує ґрунт збоку Палацу культури ім. Тараса Шевченка. Видно, що її старалися закріпити. Але це не допомогло. У деяких місцях вона так критично нахилилася, що здається ось-ось впаде і, не дай Боже, зачепить перехожого, яких тут немало.

Є ще одна проблема, яку вирішити не легко, але шляхи до цього шукати треба. Це – каштани в курортному парку і місті взагалі. Їх листя уже декілька років точить міль і під осінь вони мають не золотий колір, що так радує зір, а якийсь жовто-брудний. Колись їх барви були окрасою осіннього парку Трускавця. Можливо і цій проблемі вартувало б приділити увагу і розробити програму щось на зразок «Порятуймо каштани».

Звичайно, це далеко не всі негативні моменти, які шкодять привабливості курорту, кидають тінь на красу міста. Гадаємо, цим невтішним фактам треба приділити не менше, якщо не більше уваги, ніж торгівлі у курортному парку.

Усі фото зроблено другого, третього листопада цього року.

Андрій Говіщак,
газета "Франкова криниця Підгір’я"

Є концепція. Чи буде програма?

Кілька місяців тому у Трускавці стартувала розробка природоохоронної програми міста на 2012 - 2015 роки. Ця робота була ініційована розпорядженням міського голови від 27 липня 2011 № 338. Нещодавно з цього приводу відбулося кілька засідань спеціалізованої комісії, на яких було визначено пріоритети програми та навіть передбачено кошти, завдяки яким протягом найближчих років реалізовуватимуться ті чи інші заходи, спрямовані на покращення екологічної ситуації, збереження довкілля тощо. А ще розробці цієї програми передувало звернення мерії до господарюючих суб'єктів курорту (установ та підприємств) з метою залучення їх до процесу розробки та впровадження. Зі слів члена цієї комісії та заступниці начальника управління ЖКГ і Б пані Станіслави Намистюк, на таку ініціативу відгукнулися далеко не усі, до кого зверталися. Минулого тижня, напередодні засідання, таких пропозицій було лише вісім.

Щодо засідання, на ньому теж не було людно. Видно багато хто із представників великого бізнесу такі речі як природоохоронна програма та екологія сприймають не зовсім адекватно. Великі гроші, на їх погляд, не терплять, «дрібної метушні», тому екологія поки що не їх клопіт. Проте були і ті, котрі на запрошення відгукнулися, програмою зацікавилися, але як має виглядати їх участь - зрозуміли не одразу. Довелося пояснювати, акцентувавши на головному: грошей від підприємців не вимагаються, а от посильна участь у загальній роботі та ініціатива - вітається. Та й чимало пунктів новоствореного природоохоронного документу перегукується зі щоденною роботою підприємств, на кшталт озеленення чи благоустрою територій, вивозу сміття, сплати за атмосферні викиди (тепер екологічний податок) тощо. Зрештою, говорити про створення цієї програми виявилося можливим саме завдяки згаданому екологічному податку, бо, згідно нового кодексу, 90 відсотків цих надходжень залишатиметься на місцях. Таким чином місто може розраховувати на кілька сотень тисяч гривень, які планує витратити саме на покращення екологічної ситуації та благоустрою. Деякі кошти природоохоронного фонду планується реалізувати вже у грудні цього року.

Тепер докладніше про саму програму. Складається новий документ із семи розділів: кілька перших розділів це основні положення та посилання на закони, аналітична довідка про стан довкілля, водних ресурсів, природно-заповідного фонду, родовища мінвод тощо. Решта - ряд конкретних заходів. Основний четвертий розділ обумовлює першочергові заходи охорони навколишнього середовища, розбиті на пункти. У першому пункті йдеться про атмосферне повітря, точніше відомчий контроль за ймовірними місцями його забруднення, другий пункт стосується належного утримання водойм, третій - належного використання земельних ресурсів тощо. Існує також розділ поводження з відходами, де йдеться про несанкціоновані звалища, рекультивацію існуючого сміттєзвалища та інше.

Ще один розділ стосується природо-заповідного фонду, де не минулося без благоустрою та реконструкції паркової зони. Цей пункт стосується також декількох об'єктів природозаповідного фонду, бо таких у Трускавці є сім (серед них: курортний парк, об'єкт «Ялівець» на території «Кришталевого палацу», ще один об'єкт плакучої форми - у приватній власності і п'ять джерел під опікою ГГРЕС ЗАТ «Трускавецькурорт»). Згідно кількох законодавчих вимог буде зроблено інвентаризацію та ґрунтовний аналіз цих територій та об'єктів, що мають статус заповідних, вимагається також забезпечення їх відповідними відзнаками на місцевості.

Далі фахівець з управління озвучила ряд конкретних заходів, а також вказала вартість запланованих робіт та відповідальних виконавців. Щоправда, зважаючи на те, що не усі підприємства вчасно подали свої плани, заходи поки що орієнтовні і будуть корегуватися. Тим не менше цей реєстр вже чималий, бо ним передбачено моніторинг забруднення повітря, заборону в'їзду в І зону санітарної охорони родовища, обмеження руху автотранспорту, облаштування автопарковок, впорядкування міських мереж господарської, фекальної та дощової каналізації. Варто зазначити, що знову вголос заговорили про можливість відселення мешканців приватних садиб, котрі мешкають у зоні санітарної охорони питного водосховища, бо хоч воно і не використовується та вважається стратегічно важливим, резервним об'єктом. Цей проект має бути реалізований за кошти бюджетів різних рівнів. Тут же говорилося про оздоровлення джерел мінвод та зони охорони родовища. За цю ділянку роботи відповідає наше товариство, тож існуючу програму, в котрій передбачено усі витрати, що йдуть на утримання цих об'єктів, та перелік заходів, теж долучено до загальної програми. Є у переліку і реконструкція водопровідних мереж, розраховано цей процес на 5 років та виконуватиметься за кошти водоканалу. А ще передбачено роботи з рекультивації сміттєзвалища (займе три роки) та ймовірне співфінансування будівництва сміттєпереробного заводу спільно з містами конгломерату, покращення санітарної очистки міста, ліквідація стихійних сміттєзвалищ, заходи щодо покращення благоустрою (місячники, акції, конкурси), озеленення вулиць та скверів тощо. Вже у процесі обговорення пригадали: є велика проблема із утилізацією сміття дрібними підприємствами та окремими підприємцями. Вони безсоромно «запаковують» відходами чужі контейнери, не витрачаючи на це жодної копійки. Усі звернення до таких і заклики до порядності поки що марні. Нещодавно у мерії вирішили: діятимуть інакше і жорсткіше. Для цього потрібен лише перелік підприємств, котрі не мають укладених угод на вивіз сміття, тож протидія таким порушникам вже невдовзі стане реальною.

Окремим розділом у програмі обумовлено роботи з реконструкції курортного парку. Перелік чималий але перш за все необхідно впорядкувати теренкури. Щоправда, існуючий проект їх реконструкції свідчить про те, що самотужки місту з цим не впоратись. Інша справа, коли необхідні 27 мільйонів гривень дістануться нам частинами, більшість яких - у рамках проекту транскордонної співпраці.

На початку грудня концепцію цієї програми буде винесено на розгляд міської ради, а там депутати, як представники громади, обов'язково внесуть свої доповнення. А ще, як зазначила пані Станіслава, не варто забувати, що фонд навколишнього середовища поповнюється за рахунок штрафів та позовів. Для того, щоб не йти цим шляхом, варто обрати кращий, об'єктивніший - уникати порушень та забруднень. Голова профільної депутатської комісії Євген Юник у свою чергу теж зазначив: «Хочеться, щоб була тісна співпраця господарських суб'єктів і міста, різних контролюючих інстанцій і самих мешканців, бо, зрештою, у цьому зацікавлені усі. Це наш імідж. І нехай це поки що лише концепція, мине час і вона перетвориться на чітку програму дій, у якій кожен чітко знатиме, що від нього вимагається».

До того ж розробка цієї програми свідчить про те, що влада усе ж думає яким буде наше завтра, що ми робимо важливий поступ із категорії бездумного споживача в цивілізовану площину розуміння глобальних речей. І лише одне насторожує: у місті вже не раз були спроби захистити довкілля, принаймні для цього було створено правила благоустрою і кілька років поспіль існує профільний відділ (благоустрою, рекреації та туризму). Та, незважаючи на те, левова частка важливих правил та заходів, з тих чи інших причин, не виконуються. Тож добре, коли нам вистачить ентузіазму та наснаги обернути концепцію на важливий законодавчий документ. Та чи не спіткає його доля вищезгаданих правил благоустрою, більшість яких так і залишається правилами лише на папері?

Галина Шумило,
газета "Трускавецькурорт"

Трускавець – столиця здоров’я

Ці слова належать народному артисту України Володимиру Гришку, який нещодавно відвідав Трускавець. Природа, цілющі джерела, благодатний клімат, щиросердні люди створюють специфічну ауру гармонії, любові, добра. Сюди знову хочеться повернутися, почути лагідне «прошу» та щире «дякую», долучитися до високої духовності жителів Прикарпаття. Люди тут з добром у серці та посмішкою в очах зустрічають кожного, хто приїздить покращити здоров'я, відпочити, напитися живильної води.

Толерантність і порядність проявляються тут у всьому: як зустрічають у готелях, віллах; на прийомі у лікарів; в процедурних кабінетах, у їдальнях, кав’ярнях, магазинах - скрізь.

Готовність допомогти, підтримати, прийти назустріч - стиль роботи і життя місцевих жителів. Кожен, із ким доводилось спілкуватися в санаторії «Берізка», де дійсно оздоровилась, заслуговує на те, щоб вклонитися цим людям і подякувати за співучасть на шляху до здоров'я. З миром у душі і повагою до кожного нас обслуговували, вислуховували, лікували і допомагали. Спокій і доброзичливість передаються всім, хто приїздить до цього чудового міста з різних куточків України та держав ближнього й далекого зарубіжжя. Таке ставлення до своїх обов'язків медичних працівників та обслуговуючого персоналу в оздоровниці, звичайно, є результатом чіткої організованої праці, вміло спрямованої її керівництвом.

З такими думками я прийшла до кабінету директора філії «БОЛ «Медичний центр №1» головного лікаря санаторію «Берізка» ЗАТ «Трускавецькурорт» Євгена Юника, аби задати декілька питань щодо стилю роботи та подальшого розвитку цього оздоровчого закладу.

- Продуктом діяльності нашого міста Трускавець є здоров'я. І наше завдання - зберегти Богом дані цілющі джерела «Нафтуся», «Марія», «Софія», «Юзя», «Броніслава» для нашого народу, - розпочав розмову Євген Володимирович. - Хотілося б, щоб держава мала змогу більше фінансувати цей курортний і туристичний центр. Адже ми обслуговуємо людей різних вікових категорій, достатку, допомагаємо не лише у лікуванні, а й діагностуванні захворювань.

Я переконаний, що розвиток санаторно-курортної та туристичної галузей дасть значні надходження до бюджетів міста і держави.

В оздоровницях Трускавця працюють високопрофесійні спеціалісти у різних напрямках медицини. Чільне місце займає наукова і дослідницька діяльність. Лікувальні властивості мінеральних джерел продовжують досліджуватися науковцями, які захистили докторські дисертації саме з цієї тематики.

- Все, що ми маємо, зберігаємо і розвиваємо у медичній практиці, з однією метою: здоров'я людей, - продовжує головний лікар. - Українці дуже працьовитий народ і, на жаль, лікуватися та слідкувати за здоров'ям не навчені. Наша мета - допомогти зберегти здоров'я. Бачити результати своєї праці не завжди нам, лікарям, вдається одразу, бо організм реагує на процедури, прийом води через деякий час. Тому дуже важливим аспектом у нашій роботі є взаємодовіра. Маю всі підстави стверджувати, що випадкових людей у колективі лікарів, серед медичного персоналу в нас немає. І свою роль, як керівника медичного закладу я вбачаю у тому, щоб не змушувати людину, а дати кожному можливість максимально реалізувати свої здібності, високі людські якості, покращити здоров'я наших пацієнтів.

Біля кабінету лікаря Галини Мишко завжди багато людей. Часто прийом лікаря виходить за межі передбачених годин. Таке навантаження для цієї тендітної, мудрої, світлої душею жінки не відображається на її настрої. Завжди усміхнена, уважна і спокійна Галина Богданівна максимально налаштована на проблемах свого пацієнта.

- Здебільшого звертаються вже тоді, коли проблеми зі здоров'ям дають про себе добре знати, - говорить лікар. - То, звичайно, ускладнює лікування, бо хворобу краще не запускати. Тому дуже велике значення у нашій допомозі людям має обстеження і подальше відслідковування стану хворого.

Галина Богданівна уважна до кожного, особливо до дітей. По завершенні процедур хворі отримують рекомендації щодо подальшого лікування і харчування, режиму праці та відпочинку.

Людяність, духовність, постійний професійний ріст і пошук, увага та повага до пацієнтів - кредо у роботі та житті Галини Мишко, яка іншого для себе не уявляє.

Короткий час перебування тут закінчується, як і все у нашому житті. Але залишається невичерпне бажання повернутися сюди знову. До зустрічі, Трускавець! Чарівне місто, де живуть прекрасні люди. Дай Боже всім здоров'я!

Олександра Корчинська,
редактор газети «Південна зоря»,
Одеса-Трускавець

Від "ТВ". Стаття "Трускавець – столиця здоров’я" була розміщена в газеті "Трускваецькурорт". "Трускавецький вісник" здійснює її публікацію в рамках підтримки нашим виданням курсу міської влади щодо промоції нашого курорту.

Подяка

Вже втретє з чоловіком, Віктором Івановичем, ми приїжджаємо до Трускавця, в санаторій. Дуже чекаємо цієї поїздки, щоб відпочити та підлікуватися, п’ючи "Нафтусю", "Марію". Нам достатньо двох тижнів, аби відновити добре самопочуття, яке, звісно, підупадає по завершенню сільськогосподарського року.

Цілюща водичка, поїздки в театр до Львова, екскурсії по західному краю, його історичних та культурних місцях збагачують нас здоров’ям, зміцнюють нашу історичну пам’ять та національну свідомість. Ми відчуваємо себе серед справжнього українського народу, яким є нарід Західної України. І хоч чоловік етнічний росіянин, але за духом – українець російського походження. Це до речі.

Нам затишно та комфортно серед відпочивальників, жителів Трускавця, які є і медичним персоналом санаторіїв, в яких неодноразово відпочивали та підліковувались.

Але цього року у Віктора Івановича сталася проблема із серцем. Лікар санаторію "Кристал" Людмила Йосипівна, котра приймала нас у "Кристалі", зразу ж направила чоловіка на ЕКГ і після того, як її було зроблено, негайно направила мого чоловіка до міської лікарні. Швидка допомога негайно довезла нас до лікарні у супроводі шановної Людмили Йосипівни, яка виявляла неабияке хвилювання за здоров’я чоловіка навіть у приймальному відділенні, попередньо надавши йому першу медичну допомогу. Тільки після того, як чоловіка оформили на ліжко, вона залишила міську лікарню, бажаючи Віктору Івановичу швидкого одужання.

А на ранок вже був від неї дзвінок до лікарні, щоб я повідомила стан речей.

Дуже сердечно та турботливо зустріли нас у палаті № 51 лікар Лідія Михайлівна Бохонок, медичні сестри Галина, Світлана, Галина Нестерівна, Лідія, Леся та молодші медичні сестри Леся, Марія Йосипівна, Ірина Іванівна, яка на моє прохання закупити ліки в аптеці, яку мені довелося б довго шукати, відгукнулась і принесла все необхідне для лікування чоловіка. Протягом майже тижня вони всі разом забезпечували належні умови лікування та проживання нас в умовах терапевтичного відділення міської лікарні.

Щирі, порядні, працьовиті та турботливі виявилися вони всі, як одна. Спостерігаю, який панує спокій та взаємоповага, як вправно та професійно вони всі виконують вказівки лікаря Лідії Михайлівни щодо медичних заходів з лікування та покращення здоров’я чоловіка, а я певна, що й усіх жителів Трускавця, яким, не дай Боже, доведеться лікуватися…

За тисячу кілометрів від домівки ми не відчували себе сиротливо серед всіх названих у цій статті людей.

Хочеться всім приязно усміхнутися, щиро потиснути їм молоді ще ручки та побажати здоров’я, щастя, благополуччя. Як і сусідам по палаті Андрію Васильовичу Красівському та Петру Михайловичу, які своїми розповідями та книгами збагатили мої знання з історії України, допомогли переносити нелегкість перебігу хвороби Віктора Івановича.

Хочу згадати увагу завідувача відділенням Михайла Миколайовича Петріва, який зразу не був у курсі справи про здоров’я відпочивальника з "Кристалу" Ключникова В.І. і запевнив, що краща із лікарів досвідом та обізнаністю в кардіології Лідія Михайлівна надасть йому належне медичне лікування, в чому я не мала ані грама сумніву. Хочу подякувати і першим лікарям приймального відділення, доволі молодим, але дійсно уважним людям і хай вибачать, що не запам’ятала їх імен. Певна, що жителі Трускавця добре знають їх і гідно шанують як людей, котрі приходять до кожного з нас у важкі і небезпечні для здоров’я і життя хвилини. Години, дні. Навіть ліфтерки, молоді та файні пані і літні жінки були в курсі справ, які відбулися з чоловіком несподівано та неочікувано. Вони всі з гардеробницями висловлювали щиру надію та сподівання, що все буде добре. Сестра-господиня Стефа так само жваво цікавилася самопочуттям чоловіка. Всі медичні працівники висловлювали щире співчуття та приязнь. І дуже хочеться, щоб їм усім ці рядки було читати за радість, що нічого хорошого не проходить повз добрих людей, які вдячність за добрі справи повезуть у свій край і розповідатимуть добрим людям.

Віктор та Зінаїда Ключникови,
відпочивальники санаторію "Кристал", ветерани праці,
с. Яковлівка Роздільнянського району Одеської обл.

Дві статті про кінофестиваль "Корона Карпат"

ІІ Трускавецький кінофестиваль відкривається і відкриває нові горизонти

кінофестиваль Корона Карпат Субота, 12 листопада, сьома година вечора, біля «Злати» прохолодно і малолюдно. Але є червона доріжка, і помаленьку починають збиратися шанувальники кіно, поважні гості зі всього світу, журналісти зі спалахами фотоапаратів – адже у Трускавці відкривається ІІ Міжнародний кінофестиваль телевізійних фільмів «Корона Карпат». Так! Трускавчанин Олег Карпин – генеральний директор і рушійна сила кінофестивалю - з однодумцями-ентузіастами знову зробив це! Трускавець знову став столицею якісного, нового, цікавого телевізійного кіно, започаткована у 2010 році велика справа не померла, незважаючи на жодні фінансові та організаційні труднощі.

Ось червоною доріжкою проходять перші гості – знані та ще невідомі трускавецькому глядачеві французькі та російські, австрійські та аргентинські, італійські та українські актори та режисери. Серед знайомих облич – народний артист України Федір Стригун, виконавиця ролі експерта Сельскої в телесеріалі про Мухтара Оксана Сташенко тощо.

Урочисте відкриття проводять Зоряна Петрас та Сергій Остапчук. Тут також не все гладко, є задовгі паузи, труднощі перекладу та «фони» мікрофону. Але з кожною хвилиною тепла творчо-кіношна атмосфера все більше заповнює «Злату». В запису з екрану вітає учасників Єжи Гофман: вибачається, що за станом здоров’я не зміг приїхати, але обіцяє обов’язково це надолужити та бажає гарних переглядів і гарних фільмів.

Відновити благородну місію широкого і багатолюдного мистецтва телевізійного кіно – таким бачить завдання кінофестивалю народний артист України, Президент кінофестивалю «Корона Карпат» Федір Стригун, бо «Всі знають Шуфрича, а Івана Миколайчука вже не пізнають. У нас політики стали телезірками…»

Оксана Сташенко всіх вітала з початком свята кіно, багато жартувала і співала українські та американські, іспанську та польську, білоруську і навіть китайську пісню. З кожної місцини, де вона знімається, актриса виносить пісню-враження, пісню-настрій, пісню-асоціацію.

З вітальним словом виступив також народний артист України, режисер Борис Савченко. Консул посольства Аргентини в Україні Крістіан Соколовскі зазначив, що його країна вперше бере участь у цьому фестивалі, але зробить це, як кажуть в Іспанії, з правої ноги – тобто сильно, потужно.

А на кінофестивалі буде фактично дві конкурсні програми: журі на чолі з Владленом Арсеньєвим визначатиме кращих в ігровому телевізійному кіно. А журі, яке очолює француз Антуан Фолькман, оцінюватиме документальне телевізійне кіно. В рамках фестивалю буде також багато цікавих акцій, як от благодійних показ французьких анімаційних фільмів в дитячих будинках регіону.

З музичними номерами на відкритті виступили тріо «Інсо Львів» (художній керівник Мирослав Скорик), юна трускавчанка Софія Яблонська та народний ансамбль народної музики «Галичани» (керівник Василь Гамар).

А фільм-відкриття «Поруч з моїм братом» (Австрія) презентував виконавець головної ролі П’єр Ківіт.

Іра Циган,
газета "Франкова криниця Підгір’я"

Нас здивували спектром, ми – прийомом!

Наперекір скептичним сподіванням II Трускавецький Міжнародний фестиваль телевізійних фільмів «Корона Карпат» відкрився за участю цілого сузір'я кіномитців та акторів. Усі вони, як годиться, про-дефілювали червоною доріжкою до зали, де на них чекали спраглі на видовища глядачі та журналісти. Цьогоріч вразила чимала кількість присутніх іноземців. Творчі роботи на другому фестивалі представили близько 10 країн не лише ближнього, але й дальнього зарубіжжя. А ще нинішній захід відвідало менше вітчизняних зірок першої величини, проте назбиралося чимало представників російського, білоруського, болгарського, азербайджанського, чеського, французького та навіть аргентинського кіномистецтва. Серед заявлених гостей пролунала навіть зовсім екзотична країна на шталт Еквадору.

Словом нас, глядачів, одразу здивували широким спектром представлених країн, кількістю й багатожанровістю ігрових та документальних фільмів. А наших гостей, напевне, вразив гостинний прийом-відкриття, під час якого було усе: жарти, вітання, пісні, виступи віртуозів та розкішний фуршет.

Свої відеовітання дворічному «кіно-дитяті» передав метр цього мистецтва Єжи Гофман, заочні вітання з відкриттям від членів національної академії кіномистецтв Росії озвучив присутній на заході член цієї академії, відомий продюсер Владлен Арсеньєв. Вітання від громадян, кіномитців та кіноманів своєї країни передав консул Аргентини в Україні Крістіан Соколовський. Досить оригінальним та зворушливим був виступ гості із Росії Оксани Сташенко, відомої за роллю у серіалі «Мухтар». Вона майстерно розповіла про свою любов до пісенної творчості різних народів та досить оригінальне дала зрозуміти як через пісню осягала мовні основи та самобутність українського, польського, білоруського, французького ба, навіть, китайського народів.

Такий екстравагантний та запальний виступ акторки налаштував присутніх на ліричний настрій, який згодом, вже під час виступу президента фестивалю, відомого театрального режисера Федора Стригуна, змінився на ностальгічно-патріотичний. Власне через те, що говорив відомий театрал переважно про проблеми кінематографу, у якому, зі слів маестро, майже не залишилося нічого чутливого, героїчного і людяного. З гумором про наболіле, з вірою у святе і духовне - саме на цій важливій ноті завершилася урочиста частина заходу.

Вже згодом під час гостинного фуршету, де лунали різні мови, де сміялися і жартували, немов знають одне одного десятки років, де зав'язувалася кінематографічна і просто дружба, багато хто зітхнув із полегшенням. Ось він стартував нарешті, такий очікуваний і вже другий міжнародний, а найголовніше - трускавецький кінофестиваль!

Яна Липнева,
газета "Трускавецькурорт"

Від "ТВ". Кінофестиваль "Корона Карпат" завершився вчора, 16 листопада. Урочиста церемонія закриття, виголошення імен переможців та вручення нагород відбулася у кінотеатрі "Злата".

Думки вголос

- Уявляєте, що робиться у тій владі?!
- Та нічого там доброго не робиться! Бардак!
- Вже б краще дійсно нічого не робили, а то тільки шкодять. І щораз, то гірше.
- Ото, дожились, що соціалізм згадуємо, як найкращі часи...
- Сталіна на них треба!
- Молодь шкода. Яке у них майбутнє? Що чекає дітей у такій державі?

Такі розмови дуже часто чуємо від старших людей. Шануючи їхній вік, будучи вихованими, не перебиваємо, а мовчки вислуховуємо, а подумки говоримо:

- Скільки вже можна стогнати? Не шкодуйте нас, працюйте належно, знайте свої права, не будьте вівцями, яких годують, щоб потім просто «добре зістригти шерсть»? Чи не час уже бодай щось справді змінити? Мабуть, достатньо вже помилок, прорахунків, які нам доведеться виправляти!

Дорогі наші батьки! Помаранчеву революцію дивились по телевізору, тішились, що таки народ піднявся, що обійшлося без вас, що нарешті заживете по-людськи, а тут знову облом!?

Не надійтесь на доброго президента чи прем'єра! Вони такі, яких ви і ми з вами заслуговуємо! Міняйте їх хоч кожного місяця! Кращого не буде!

Думаєте, що все і без вас обійдеться? «Нащо вам тої політики?»

Чекаєте нових виборів? Давно «політичної лапші» не їли? Коли ж ви вже політично грамотними станете? Скільки терпіти можна? Для чого? Що від цього терпіння зміниться?

Так, ми, молоді хочемо всього і зразу! Що в цьому поганого? Переконана, що зміни починаються з того моменту, коли є бажання щось змінити самому і найперше в самому собі. А не надіятись на доброго й багатого дядечка, який нібито хоче, щоб ми з вами дуже добре жили.

Ми живемо у суспільстві, а значить, щоб справді жити, а не існувати, повинні бути активними й політично: бодай мати свою точку зору і вміти її відстояти. Ті, котрі кажуть, що вони аполітичні, що від них і так нічого не залежить, - для мене є не зрозумілі! Як можна жити у спільноті, де політикою насичено усе і не брати в ній участі? Такі люди нагадують страусів, які ховають свої голови у пісок. Та рано чи пізно голову доведеться витягнути. Краще бути на хвилі часу і хоча б розуміти, як ми живемо, і що далі з цього буде.

«Правові норми спрямовані на забезпечення стійкості, організації оптимальних умов для діяльності спільноти»,- читаємо сторінки підручника з права.

«Дорогі діти, ви живете в незалежній правовій державі! Ви захищені законом!», - кажуть нам у школі на зустрічах працівники юстиції, соціальних служб, учителі... Щорічні неодноразові зустрічі, перегляди кінофільмів, вікторини, бесіди як у класах, так і в актовому залі - всюди... «Я маю право мати право...», - рядки пісні звучать в унісон з цим усім, і ... стає смішно! Нам кажуть те, що повинні казати, вчать так, як і повинні, а життя вчить інакше...

Хотілось би й справді жити у правовій державі, де вищесказане працює дійсно на захист громадян незалежно від їх стану у суспільстві. Хотілось би усвідомлювати захищеність на своїй землі, відчувати свої права не на словах, а на ділі, і тому не боятись чиновників, а знати, що всі вони мали би бути слугами нашими, слугами народними, та, на жаль, як диктує життя, виходить навпаки.

Дорогі батьки, вчителі, ми добре усе це розуміємо і знаємо, усвідомлюємо, що повинні довго і віддано працювати, щоб змінити вектор руху на краще, справді краще життя, як для себе, так і для вас.

Час невпинно плине, і тому ми хочемо, щоб ви якнайшвидше налагодили стабільність у державі, щоб усі були впевненими в своєму майбутньому.

Для цього необхідно принаймні не на словах любити свій народ, бути патріотом і мати велику снагу до знань і змін, але будь-які зміни починати кожному із себе! Тільки тоді буде результат!

Наталія Чапля, учениця 11-А класу СЗШ № 3 м. Трускавця,
переможець загальноміського конкурсу "Місячник правових знань у школі

"Карітас" підбив підсумки діяльності

В четвер, 10 листопада, в приміщенні Благодійного фонду «Карітас» м. Борислава відбулось засідання круглого столу «Підсумки діяльності. Перспективи на майбутнє». Перед присутніми, зокрема, виступив отець Петро Підлубний, директор «Карітасу», який зупинився на питаннях щодо виконання соціальних проектів, які діють в «Карітасі».

Проект «Домашня опіка» охоплює 35 самотніх пенсіонерів нашого міста, яким надаються медичні послуги.

«Інформаційно-консультативний центр» проводить спеціальні навчання по догляду за тяжкохворими. Такі курси традиційно проходять і працівники Терцентру обслуговування одиноких громадян.

Також в «Карітасі» діє клуб людей похилого віку «Історія одинокого життя», до якого входять жертви нацизму – остарбайтери, в’язні концтаборів.

Присутній на цьому засіданні Сергій Оленич, заступник міського голови зауважив: «Ми є одним із не багатьох міст, яке надає муніципальні субсидії сім’ям, де проживає 2 і більше інваліда, а також одиноким пенсіонерам, які є інвалідами 1 і 2 груп.

Ми плануємо і надалі надавати такі субсидії за рахунок місцевого бюджету. Також традиційно проводяться благочинні акції з нагоди Великодніх та Різдвяних свят, але наймасштабніша акція для літніх людей це є відзначення Дня людей похилого віку, яке проводиться нами, єдиними в області, на загальноміському рівні і до якого залучаються усі без виключення пенсіонери міста.»

Наталія Штереб, директор Терцентру поінформувала присутніх про те, що на обліку в них перебуває близько 700 одиноких громадян, з яких 230 осіб постійно отримують соціальні послуги вдома.

Також терцентр надає медичні, соціально-побутові, перукарські послуги одиноким городянам. Особливу подяку висловила Володимиру Голобутовському, депутату Львівської обласної ради, меценату за сприяння якого терцентр отримав засоби реабілітації (інвалідні візки та милиці) , 40 малозабезпеченим самотнім пенсіонерам з лютого 2010 року і по сьогоднішній день надаються гарячі обіди, окрім того – продуктові набори до Великодніх так Різдвяних свят , квитки на концерти. Та висловила надію на подальшу співпрацю.

В.Голобутовський запевнив присутніх :«Моє життєве кредо, допомагай всім тим, кому справді потрібна допомога. Тому по мірі можливості стараюсь і буду займатись благодійною діяльністю».

Відділ внутрішньої політики Бориславської міської ради

Трускавець приймав Чемпіонат області з волейболу

У Трускавці з 11 по 13 листопада 2011 року в спортивно-оздоровчому комплексі дитячо-юнацького спортивного клубу "Спортовець" проводився черговий чемпіонат Львівської області з волейболу серед дівчат 1999-2000 р.н. Всього у змаганнях взяли участь 9 команд спортивних шкіл Львівщини (Львів, Дрогобич, Трускавець, Самбір, Ст. Самбір, Турка, Н.Розділ, Мостиська, Солонка). Обслуговувала змагання суддівська бригада з числа тренерів ДЮСК "Спортовець".

Чемпіонат області з волейболу Чемпіонат області з волейболу
Чемпіонат області з волейболу Чемпіонат області з волейболу

Команда Трускавця (головний тренер Олена Крамар та тренер Юрій Бєлов) вийшла у фінал та у поєдинку за І –ІІ місце уступила першість своїм ровесницям зі спортивної школи м. Нового Роздолу Третє місце виборола команда спортивної школи Мостиськ, випередивши волейболісток зі Львова (СК «Пума»), Дрогобича (СК «Каменяр»), Турки, Самбора, Старого Самбора та Солонки. По завершенні змагань переможці були нагороджені грамотами ДЮСК "Спортовець".

Кому доводилося спостерігати баталії спортовців такої вікової категорії, той не міг не зауважити всієї відвертості по відношенню до гри. Звичайно, технічні та фізичні показники ще не на тому рівні, але іскра та дух змагання в очах цієї дітлашні аж зашкалює. Цьому показнику могли б позаздрити навіть професіонали, в яких, на жаль, іскра часто змінюється на грошові знаки. І тоді саме баталія стає просто поєдинком, а звитяга черговими преміальними.

В перший день змагань команди були розбиті на три групи.: А) Дрогобич, Турка, Трускавець; Б) Львів, Новий Розділ, Солонка; С) Самбір, Старий Самбір, Мостиська. Перші місця в підгрупах зайняли Новий Розділ, Трускавець та Мостиська, які і розігрували у фіналі І – ІІІ місце. Дрогобич, Львів та Старий Самбір IV – VI місце. А Турка, Самбір та Солонка розіграли VII – IX місце. Ігри проводились з 3-х партій. Новий Розділ отримав перемогу над Мостиськами 2:0, та Трускавцем 2:0. Трускавець в 2-х партіях переміг Мостиська. Серед лідерів 3-х команд фіналістів своєю грою відзначилися Вероніка Дельрос (Новий Розділ), Оксана Михальчишин (Трускавець), Діана Андрейко (Мостиська).

В кінцевому результаті перше місце зайняли спортовці з м. Нового Роздолу (тренер Краснопольський С.М.), другими стали трускавчани, котрих тренує дрогобичанка Крамар Олена Вікторівна (в неї, до речі, у день фінальних ігор був день народження і в подарунок від своїх вихованок вона отримала хороший результат). Натомість третє місце посіла команда м. Мостиська.

А 12 листопада 2011 р. у м. Винники команда ДЮСК "Спортовець" взяла участь у ХІV Всеукраїнському турнірі з вільної боротьби пам’яті Степана Бандері.

У змаганнях брали участь 163 юних борців спортивних шкіл «Спартаківець» (м. Львів, Трускавець, Щирець, Соснівка), ДЮСШ «Богатир» (м. Львів), ДЮСШ «Сокіл» (м. Стрий), ДЮСШ «Тризуб» (м. Винники), ДЮСШ «Надія» (м. Пустомити, м. Стебник), ДЮСШ «Динамо» (м. Львів) та ДЮСК "Спортовець" (м. Трускавець).

Найкращого результату добився вихованець ДЮСК – Аксентійчук Богдан – 1 місце у ваговій категорії 35 кг (тренер Семен Гардій).

Продовжуються змагання Чемпіонату Львівської області з волейболу в сезоні 2011 -2012 рр. серед чоловічих команд 1 ліги. Команда м. Трускавця також приймає участь у цих офіційних змаганнях федерації волейболу Львівщини і підтримку нашим хлопцям надає відділ у справах сім’ї, молоді та спорту Трускавецької міської ради (завідувач Віра Ільницька).

13 листопада 2011 р. у м. Мостиська трускавчани отримали перемогу над господарями з рахунком 3:1.

Наступні змагання волейбольної команди м. Трускавця у 1 лізі Львівщини відбудуться 20.11.2011 р. у м. Стрию також з місцевою командою.

18-19 листопада 2011 року у плавальному басейні ДЮСК "Спортовець» буде проводитись традиційний Міжнародний юнацький турнір з плавання «НАФТУСЯ-2011» за участі спортивних шкіл міст України - Трускавця, Рівного, Луцька (2 команди), Тернополя, Львова (3 команди) і Долини, а також юних плавців з Білорусії, Молдавії та Польщі. Початок змагань – 18 листопада о 15.00 та 19 листопада о 10.00.

Ігор Гургула,
заступник директора ДЮСК "Спортовець",
Роман Крамар

Обережно: грип!

ДЗ «Трускавецька міська санітарно-епідеміологічна станція» інформує, що санепідситуація в м. Трускавці характеризується як задовільна. За період з 05.11.11р. по 11.11.11р. зареєстровано 1 випадок підозри на харчову токсикоінфекцію в місцевої мешканки віком 38 років прибиральниці сан. « Військовий»; 3 випадки покусів невідомою собакою, а саме в 2-випадках місцевих мешканців віком 26 та 24 роки покус відбувся невідомою собакою з цуценятами на території «Народної гуртівні» по вул. Мазепи; 1 випадок приїжджого з Москви – собакою біля готелю «Бескид»; 1 випадок вітряної віспи в дитини віком 5 років, яка відвідує старшу групу ДНЗ «Зірочка». Випадок є третім та повторним та вкладається в період інкубації.

Захворювань на грип серед мешканців міста Трускавця та відпочивальників не зареєстровано. Ситуація щодо захворюваності на гострі респіраторні інфекції в м. Трускавець та загалом в Львівській області є спокійною і не перевищує епідпорогу. Захворюваність серед мешканців міста та відпочивальників коливається в межах від 50 то 67 випадків. Станом на 14.11.11р. – на 45 тиждень підйому захворюваності на гострі респіраторні інфекції в м. Трускавець захворіло всього 54 особи, що становить 18,1 (при епідпорозі 70,1), в т.ч. у віковій групі 0-14р. - 9 чол., інтенсивний показник 15,4 (епідпоріг-194.9), у віковій групі 7-14р - 5 чол., інтенсивний показник 11,3 (епідпоріг-119,1).

Провівши аналіз захворюваності можна сказати, що в основному тенденцію до зростання має захворюваність серед вікової групи 0-14 р. та дорослого населення.

В епідемічний сезон 2011/2012 Всесвітня організація охорони здоров’я прогнозує переважну циркуляцію наступних штамів вірусу грипу: A/California/7/2009 (H1N1), A/Perth/16/2009(H3N2), B/Brisbane/60/2008.

Серед інфекційних захворювань, які офіційно реєструються в Україні, грип та гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ) в загальній сукупності становлять понад 90%. Щороку практично кожен шостий мешканець України хворіє на грип та на гострі респіраторні вірусні інфекції. Тому на даний час основним та дієвим заходом є вакцинопрофілактика.

За інформацією Міністерства охорони здоров’я України станом на 07.09.2011р. дозволені до застосування у епідемічному сезоні 2011/2012 наступні вакцини для профілактики грипу: FLUARIXTM/ФЛЮАРІКСТМ, Німеччина; ІНФЛУВАК/INFLUVAK, Нідерланди; ГРИППОВАК, Росія; ВАКСІГРИП/VAXIGRIP, Франція; ГРИППОЛ ПЛЮС, Росія.

З місцевого бюджету на придбання вакцин проти сезонного грипу на даний час виділено 4125 грн. - 50 доз вакцини "Інфлувак" для працівників лікарні. Станом на 10.11.11р прищеплено проти грипу 67 осіб, із них 50 працівників лікарні, 7 мешканців м. Трускавця за власні кошти, 10 працівників санаторію "Трускавець".

Придбати вакцину можна в аптеках м. Трускавця. При придбанні вакцини Вам зобов’язані на вашу вимогу представити сертифікат про державну реєстрацію та висновок про відповідність медичного імунобіологічного препарату показникам якості. Транспортування, зберігання і використання вакцин здійснюється з обов’язковим дотриманням вимог «Холодового ланцюга».

Продаж вакцини покупцю проводиться за наявності у нього термоконтейнера з холодовими елементами, вакцина продається в упаковці, кожна доза вакцини супроводжується інструкцією про її застосування українською мовою та розрахунковим документом з датою та годиною продажу.

Увага! Всі щеплення здійснюються виключно в кабінетах щеплень де Вас зобов’язаний оглянути лікар. Інтервал між придбанням вакцини та проведенням вакцинації в кабінеті щеплень повинен становити не більше 2 год. Вакцинування в домашніх умовах або у знайомих, навіть дуже досвідчених медиків, може мати вакцинальні ускладнення такі як: після ін'єкційний абсцес, анафілактичний шок та анафілактичні реакції, алергічні реакції (набряк Квінке, висипка за типом кропивниці), судоми, поверхнева виразка регіональний лімфаденіт).

В більшості випадків на гострі респіраторні інфекції хворіють діти шкільного та дошкільного віку, які в силу своєї соціальної активності частіше всього бувають джерелом інфекції, тому санітарна служба наголошує, що існує й ряд неспецифічних засобів профілактики дотримання яких зможе уберегти Вас та Ваших дітей: проводьте провітрювання приміщень та вологе прибирання не рідше 1 разу на 2-ві години; обмежте себе та своїх дітей щодо перебування в людних місцях; прийшовши з вулиці чи інших людних місць вимийте руки теплою водою з використанням антибактеріального мила; проводьте обробку рук спиртовмісними вологими серветками кожної години; намагайтеся не торкатися рота, очей, носа, якщо Ви перебуваєте в громадських місцях; уникайте рукостискань, поцілунків; не стійте і не сидіть поряд з людьми з ознаками респіраторних інфекцій: нежиті, кашлі, почервонілими очима тощо; одягайте маску в людних місцях, аби зменшити ризик захворіти; кашляючи або чхаючи прикривайте рот хусточкою, якщо її немає-притискайте рот долонею; запобігайте впливу негативних погодних факторів, а саме тепло вдягайтеся, слідкуйте за сухістю взуття та натільної білизни, уникайте переохолодження; при догляді за хворим, прикривайте рот та ніс маскою чи іншими захисними засобами (хустинкою, шарфиком, респіратором, маскою тощо); якщо відчуваєте себе хворим викликайте лікаря та залишайтесь вдома не займайтесь самолікуванням!

Захворюванню дешевше і легше запобігти аніж його лікувати потім!

Наталія Когут,
головний державний санітарний лікар м. Трускавця

Кримінальна хроніка Трускавця

Ніяк не вгамується. У кримінальній хроніці ми вже повідомляли про те, що мешканець Стебника П. захопився кражею металевих виробів з могил покійників. Працівники міліції викрили цього грабіжника і попередили. Однак чоловік ніяких висновків з цього не зробив і знову взявся за "улюблену" справу. Благо, мертві мовчать, а живим не до цього, бо мають інші клопоти. Та трускавчанка П. знайшла час відвідати могилу своєї дочки і з обуренням виявила шкоду. З огорожі могили невідома особа вкрала п’ять різьблених нержавіючих наконечників. У ході проведення ОРЗ було встановлено, що даний злочин вчинив громадянин Стебника П. Металеві речі вилучено, а злодія опитано і відпущено. Отже, нема гарантії, що він знову не пошкодить якусь могилу. Пора, напевне, поступати з таким злодієм більш серйозно.

Без крадіжок не обходиться. Минулого тижня деякі трускавчани та відпочивальники потерпіли від місцевих злодіїв. Так, у відпочивальниці з Кривого Рогу Л. на дерев’яному ринку вкрали мобільний телефон «Самсунг», вартістю 1980 гривень. А також зарплатну картку «Приватбанку» і службове посвідчення. Трускавчанка Б. повідомляє про те, що з приміщення кафе, що на вулиці Стебницькій, було вкрадено майно на загальну суму 17 336 гривень. У мешканця міста С., який проживає на вулиці Данилишиних, двоє невідомих шляхом обману та зловживання довірою заволоділи його телевізором та ноутбуком. Невідома особа у Трускавці на вулиці Т. Шевченка о 6 годині ранку буквально з рук вирвала мобільний телефон марки «Самсунг» у мешканця с. Дережичі Ф. Про втрату своїх мобільних телефонів при невідомих обставинах повідомляють мешканець Белгородської області РФ С. та трускавчани К. Тарас і К. Оксана.

Завдають шкоди. Якісь зловмисники пошкодили пам’ятник «Меморіал слави», що в м. Трускавці на вулиці Дрогобицькій. Про це повідомив у міліцію мешканець Трускавця громадянин М. та киянин А. Невідомі особи пошкодили майно пабу «Абордаж», а саме: побили освітлювальні ліхтарі на фасаді, розламали перехідний місток, зіпсували стіну даного закладу. Загальна сума збитків становить 10 000 гривень.

Погрожують розправою. Дуже часто у Трускавці трапляється такий вид злочину як погрози фізичною розправою. Це буває як на сімейному рівні, так і побутовому. Ось приклад. У Трускавецьку міську лікарню у приймальне відділення вривається невідомий чоловік і з кулаками нападає на медперсонал, а черговому лікарю погрожує фізичною розправою Таке повідомлення з міської лікарні надійшло 10 листопада о першій годині ночі. А ось подружжя В. та І. погрожували громадянину К. більш серйозно – фізичною розправою та навіть вбивством. Не вкладається у свідомість поведінка молодого трускавчанина К. Як повідомляє його батько, син не тільки кидається на нього з кулаками, але й погрожує ножем. Подібна ситуація склалася і в сім’ї трускавчанина В., який мешкає на вулиці Сагайдачного. Його син О., перебуваючи з батьком на вулиці Суховоля, вчинив з татом словесний конфлікт, під час якого ображав його нецензурними словами, погрожував фізичною розправою. До бійки дійшло між подружжям К., що мешкає на вулиці Мазепи. В результаті чоловік наніс дружині тілесні ушкодження.

Несподівана смерть. Мешканцю міста з вулиці Мазепи, 53-річному З. раптом стало погано. Викликали швидку медичну допомогу. Бригада медичної допомоги з приїздом не забарилася, та допомогти нічим уже не змогла – чоловік раптово помер. Обставини смерті встановлюються

Потерпілих нема. На перехресті доріг Трускавець – Борислав 15 листопада цього року о 03.36 відбулася дорожньо-транспортна пригода за участю автомобіля марки «Мерседес Віто» під керуванням громадянина К. та автомобіля марки «Фольксваген Гольф». Потерпілих внаслідок ДТП нема.

Роман Хромяк, лейтенант міліції,
Андрій Говіщак, газета "Франкова криниця Підгір’я"

Закріплення дільничних міліціонерів у Трускавці

Дільничні інспектори міліції – це завжди добрий порадник громадянам! Вони запобігають вчиненню правопорушень, виявляють обставини, що сприяють їх вчиненню, і в межах своїх повноважень вживають заходів до усунення цих обставин.

У Трускавецькому міському відділі міліції працює сім дільничних інспекторів, за кожним з них закріплені вулиці нашого міста Трускавець, а саме:

- Ст. дільничний інспектор майор міліції Жагаляк В.М.: вул. Симоненка; вул. Шашкевича; вул. С. Бандери; вул. Д.Галицького; вул. І.Франка; вул. Макаренка; вул. Карпатська; вул. С.Лазо; вул. Бойківська; вул. У. Кравченко; вул. Пристая; вул. Антонича; вул. Джерельна; вул. Гоголя; вул. Помірецька.
- Ст. дільничний інспектор майор міліції Охнюк В.Я.: вул. Мазепи; 10; вул. Річки; вул. Коцюбинського; вул. Шевченка; вул. Хмельницького; вул. Гоголя; вул. Л.Українки; вул. Воробкевича; вул. Довженка; вул. Роксолани; вул. Стефаника; вул. Героїв УПА; вул. Крушельницької; вул. Дрогобицька; вул. Біласа; вул. Стебницька; вул. Бортнянського; провулок Тихий; бульвар Ю. Дрогобича.
- Дільничний інспектор майор міліції Яворський М.І.: Парк курорту; вул. Котляревського; вул. Городище; вул. Бориславська; вул. Суховоля; бульвар Торосевича.
- Дільничний інспектор капітан міліції Гарасим’як В.О.: вул. Сагайдачного; вул. Куліша; вул. Вишенського; вул. Кобилянської; вул. Заньковецької; вул. Я.Мудрого; вул. Курбаса; вул. Грушевського; вул. Довбуша; вул. Лисенка; вул. Садова.
- Дільничний інспектор ст. лейтенант міліції Нестер М.І.: вул. Данилишиних.
- Дільничний інспектор ст. лейтенант міліції Пархоменко А.О.: вул. Стебницька; вул. Стуса (непарні номери будинків).
- Дільничний інспектор лейтенант міліції Середницький М.Я.: вул. Івасюка; вул. Стебницька; вул. Стуса (парні номери будинків).

Трускавецький міський відділ міліції повідомляє: у випадку появи біля вашого будинку незнайомих та підозрілих Вам осіб дзвоніть за номером 102 (з мобільного безкоштовно).

Трускавецький МВ УМВСУ у Львівській області

© 2008-2011 Незалежне видання "Трускавецький вісник". Всі права застережено.
Видається з 14 серпня 2008 року. Розповсюджується безкоштовно. Засновник, головний редактор та відповідальний за випуск – Володимир Ключак.
Редакція публікує виключно ті матеріали, які збігаються з точкою зору редакційної команди.
Контакти: e-mail: anda_panda@ukr.net, моб.тел. 8 (097) 38-36-112
Публікація на порталі www.turportal.org.ua з дозволу Редакції.