Хто володіє інформацією, той володіє світом!

№1 » №2 » №3 » №4 » №5 » №6 » №7 » №8 » №9 » №10 » №11 » №12 » №13 » №14 » №15 » №16 » №17 » №18 »
№19 » №20 » №21 » №22 » №23 » №24 » №25 » №26

Трускавецький вісник

№74 (318) 29 липня 2011 р.

Новини Трускавця та регіону

Дрогобицькі археологи марно не трудилися

Від часу відкриття (а радше відновлення) історичного факультету Дрогобицького педуніверситету в 1992 – 1993 роках щороку майбутні історики мають можливість проходити археологічну практику. Студенти-першокурсники побували на розкопках і в Звенигороді під керівництвом світлої пам’яті Ігоря Свєшнікова, і кілька разів у Криму, і в інших місцевостях України, розкопували кургани, давньоруські поселення, вносили свій вклад в розвиток історичної науки.

Останні кілька років у зв’язку з економічною ситуацією в державі розкопки проводяться неподалік Дрогобича. Цього року, як і минулого, юні археологи досліджували місцевість біля гори Тептюж. В рамках навчально-археологічної практики під керівництвом науково-дослідницької лабораторії археології та краєзнавства, яка діє на кафедрі давньої історії істфаку ДДПУ ось вже десять років, студенти франкового вузу розкопали залишки валу давньоруського городища та виявили надзвичайно цікаві знахідки. Розкопки тривали майже цілий місяць – з 4 по 24 липня. Детальніше про знахідки археологів, серед яких і залишки кераміки, і знаряддя праці, і зброя, і вироби мистецтва, і інші цікаві речі – у серпневих номерах вісника.

Інформує "Інстинкт"

Ми вже повідомляли про те, що в нашому регіоні будуть маркуватися велосипедні маршрути згідно європейських норм. Здійснюватиме ці заходи ГО "Інстинкт" – організація, яка об’єднує любителів туризму, велосипедного спорту, екстриму. Щоб довідатися деталі відносно маркування, ми звернулися до очільника "Інстинкту" п. Олега Нагірняка і ось подаємо оновлену інформацію.

Веломаршрути, які маркуватимуться в рамках підготовки до Євро-2012, знаходяться поза межами житлової зони міста Трускавця, а властиво, поза містом. Саме маркування включає в себе і встановлення інформаційних щитів, вже знайдено спонсора для їхнього виготовлення – підприємця Сергія Розору, директора готелю "Клуб рН". Перший велосипедний маршрут, який буде промарковано, веде з Трускавця на Орівський хребет (з дороги до санаторію "Батьківщина" та "Йо-майо" є поворот наліво і потім дорогою лісом аж на гірський хребет). Потім велосипедний маршрут йтиме хребтом і потім через Зимівки вниз ця велосипедна траса вестиме знову до Трускавця. В самому місті натомість планується в майбутньому облаштування велосипедних доріжок.

В той же час вже від тепер учасники клубу "Інстинкт" готові вносити свою лепту у справу промоції Трускавця. Так, як лише буде отримано дозвіл від влади, для відпочивальників будуть проводитися двічі на тиждень безкоштовні екскурсії по місту краєзнавчого характеру. Попередній маршрут їх є таким: від центральної Площі Незалежності по вулиці Бандери до музею Біласа, потім по Дрогобицькій вверх до готелю "Бескид", далі від дрогобицького кільця вниз по вулиці Мазепи аж до стебницького кільця, потім по вулиці Стебницькій вверх до церкви святого Миколая, а вже потім вуличками до Міжнародної клініки відновного лікування професора Козявкіна і об’їзною вулицею Городище до Яцькової гори, до "Ріксоса" та "Колиби", до місць, де колись були язичницькі капища.

Серед тих, хто буде проводити ці екскурсії – людина з великим досвідом роботи, а водночас керівник велогуртка Будинку учнівської творчості Олег Осійчук. А під час Євро-2012 з числа членів "Інстинкту" влада зможе обрати волонтерів, в тому числі зі знанням англійської мови. Вже висловив свою готовність взяти участь в цьому проекті "інстинктівець" Юрій Гаман, випускник географічного факультету ЛНУ. Високий рівень сервісу, орієнтація на передовий досвід зарубіжних країн, зокрема таких, як Голландія, Англія, Франія, Німеччина, євро стандарти стосовно інформації з рекомендаціями стосовно маршрутів, професіоналізм – за такими принципами діє "Інстинкт". Нагадаємо, що вищевикладена інформація подана зі слів керівника цієї громадської організації Олега Нагірняка.

У затримці зарплати працівникам винна влада

Як повідомили нас у керівництві підприємства "Трускавецьліфт", ситуація щодо часткової заборгованості із зарплати на цьому підприємстві виникла внаслідок невиконання міською владою Стебника своїх фінансових зобов’язань перед підприємством. Так, "Трускавецьліфт" обслуговує вчасно всі ліфти Стебника, навіть незважаючи на те, що влада Стебника заборгувала підприємству значну суму. В той же час у мерії Стебника замість оплатити борги, починають говорити про те, що фірма, мовляв, не зареєстрована у Стебнику, а в Трускавці, і через це в стебницьку казну не поступають податки тощо. Як повідомляє наше джерело в фірмі "Трускавецьліфт" із посиланням на керівника підприємства Ігоря Банковського, фірма мала намір зареєструватися в Дрогобичі, проте в Дрогобицькій податковій підприємству пояснили, що нема потреби цього робити, та й тоді потрібно було б наново виробляти відповідні ліцензії на виконання певних видів робіт.

Нагадаємо, що минулого тижня на понеділковій нараді в мерії Стебника дане питання підняла заступник директора, старший майстер ТзОВ „Трускавецькурортліфт” Іванна Мороз. За її словами, працівники підприємства, яких, згідно штатного розпису, нараховується 8 чоловік, з лютого місяця не отримують заробітної платні. В "Трускавецьліфті" нас повідомили, що на підприємстві працює включно з директором 9 чоловік. Дійсно, питання непросте, адже трускавецькій фірмі заборгували як ОСББ Стебника, так і КП МВУЖКГ. Та все ж обслуговування ліфтів у Стебнику проходить належним чином, незважаючи на значну заборгованість за цю послугу перед "Трускавецьліфтом". Заборгованість перед підприємством становить біля 40 тисяч гривень, через це і виникла заборгованість по зарплаті. Нас запевнили, що шукаються шляхи виходу, щоб виправити дану ситуацію – щоб заборгованість по зарплаті перед працівниками погасити в найкоротший термін.

Трускавецьке МВ ГУМВСУ у Львівській області повідомляє

В Україні існує страшна статистика, згідно якої, в 95% випадків жертвами насильства в сім’ї стають жінки, а в 75% - діти. Не обманюйте себе, що „б’є – означає любить”. Навіть, якщо сьогодні Ваші діти не потерпають від побоїв, спостерігаючи за Вашим болем травмується їхня психіка. Хочу, щоб Ви знали, що треба робити й до кого звертатися.

У випадку насильства в сім’ї Вам необхідно викликати дільничного інспектора за тел. 102 або 5-15-02, який допоможе Вам у вирішенні Ваших сімейних негараздів, а саме складе на Вашого кривдника адміністративний протокол та поставить на облік, як особу, яка чинить насильство в сім’ї, а у випадку нанесення Вам тілесних ушкоджень Вашого кривдника буде притягнуто до кримінальної відповідальності.

* * *

У сучасному світі торгівля людьми є одним з найбільш брутальних та масових порушень прав і свобод людини, щороку від двох до чотирьох мільйонів осіб стають жертвами торгівлі людьми. Особливо це стосується жінок та дітей. Торгівля людьми становить значну суспільну небезпеку. В останні роки спостерігається поширення такого явища, як торгівля дітьми, з метою їх використання для примусової праці, жебракування, сексуальної експлуатації, поширення наркотиків та інших форм злочинної діяльності.

Торгівля людьми в Україні з'явилася як наслідок зростання безробіття, зменшення асигнувань на програми соціального захисту, зубожіння населення. Низький рівень доходів штовхає громадян України на пошуки роботи за кордоном навіть без знання мови і правових знань, без кваліфікації, на нелегальних умовах, що водночас зумовлює їх перехід до груп ризику.

Про факти, які стали відомо мешканцям чи гостям нашого міста, щодо торгівлі людьми просимо повідомляти Трускавецький міський відділ міліції за тел. 102 або 5-15-02.

Мер "наїхав" на "Свободу"

Під час проведення Х сесії ТМР 26 липня міський голова Трускавця Руслан Козир звинуватив ТМО "ВО "Свобода" в небажанні вирішувати проблеми міста. Справа стосувалася питань по підвищенні ставок оренди за землю та введенні нової нормативної грошової оцінки за землю, що ляже додатковим тягарем на плечі підприємців, зареєстрованих у Трускавці (для прикладу, ЗАТ "Трускавецькурорт" чи ряд компаній Р. Козира зареєстровані у Києві). Депутати від "Свободи" Богдан Габшій та Павло Швець хотіли додаткових роз’яснень з цих питань, зокрема і від юридичного відділу, проте керівник юрвідділу ТМР Оксана Хемич була відсутня на початку сесії – як повідомив секретар ради, вона була в суді. Не з’явилася Оксана Богданівна для роз’яснень депутатам і до 15.00, моменту закінчення сесії. Натомість пані Віра Сазонова чітких відповідей депутатам із ряду питань надати не могла. Зразу видно, наскільки багато втратив юридичний відділ із відходом з мерії талановитого юриста (одного з кращих у Трускавці) Наталії Потічної.

"У "Свободи" окрема думка! Так і скажіть людям! А то ви перші ходите, коли треба гроші! Мотивація "Свободи" незрозуміла, їм не треба бюджету?". Так емоційно мер Трускавця вихлюпнув свої думки прямо у вічі депутатам-свободівцям та іншим присутнім і риторично запитав, чи є в них інші варіанти поповнення скарбниці міста від пропонованих. Депутат Габшій вкотре нагадав меру, що мова йде тільки про те, що юрвідділ мав би дати депутатам роз’яснення стосовно договорів діючих та чи є потреба укладати нові.

Згодом при розгляді одного із земельних питань депутату від "Свободи" Павлу Швецю було відмовлено у задоволенні його клопотання.

Орган справжній, духовий

Під час проведення круглого столу "Туристична привабливість Трускавця", який проходив 26 липня в Художньому музеї Михайла Біласа, представник Львівської агенції розвитку туризму Ірина Лабай звернула увагу на те, наскільки потужним промоційним заходом для курорту є вечори органної музики, які проводяться в місцевому костелі тричі на тиждень. Пані Ірина звернула увагу, що на вечорах виступають знамениті люди, які відпочивають в Трускавці. Та реакція окремих присутніх в залі була щонайменше дивною – вони намагалися переконати гостю зі Львова, що орган несправжній, а електронний, а на вечорах грає тільки Володимир Ковалишин і більше ніхто. І тільки втручання представника "ТВ" врятувало ситуацію, адже в костелі орган насправді є духовий, подарований одним німецьким містом два роки тому і встановлений у 2010 році. І дійсно, на вечорах органної та скрипкової музики та поезії виступає багато іменованих людей з різних куточків України, Російської Федерації, інших країн СНД, Польщі та країн Європи. Навіть на початках, коли тільки запроваджувалися ці органні вечори адміністратором костела Станіславом Чаплею, окрім органної музики у виконанні п. Ковалишина звучала і музика скрипкова від Олександри Тимків, пісні духовного характеру виконувала Анна Нечай зі Львова, а з кожним роком кількість тих, хто бере участь в цих вечорах, збільшується. Це надзвичайно важлива атракція для відпочивальників, яким потрібно не тільки в тир постріляти чи на скутерах порозважатися, а й послухати хорошу музику, а не тільки російську попсу.

Вечори органної музики відбуваються за адресою: м. Трускавець, вул. Суховоля, 1 о 20.00 у вівторок, п’ятницю та неділю. Подібні вечори проводилися в трускавецькому латинському храмі до ІІ світової війни, тут виступав знаменитий оперний співак польського походження Ян Кепура з дружиною Мартою Ергардт. Вхід вільний, пожертви на храм добровільні.

В Бориславі відбулося засідання виконкому

Минулого тижня відбулося чергове засідання виконкому Бориславської міської ради. Розглянуто дев'ять питань, що стосувалися поточних господарських справ: оренда приміщень, незначних змін щодо положення про адмінкомісію при виконкомі міської ради, передачі будинків з балансу на баланс, дозволів на зрізання; дерев тощо. Було прийнято сім рішень, а два - про передачу будинку по вул. Тернавка, 23 з балансу ЖЕК № 1 на баланс об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Геліос» та про передачу будинку по вул. Дрогобицькій, 8 «б» з балансу ЖЕК № 1 на баланс ОСББ вул. Дрогобицької, 8 «б» - потребували доопрацювання, після чого будуть розглянуті на наступному засіданні виконкому.

Серед прийнятих рішень – "Про внесення змін до Положення про адміністративну комісію при виконкомі міської ради", "Про затвердження протоколу засідання конкурсної комісії", "Про призначення опікуна", "Про дозвіл на видалення дерев".

Гуртожиток перейшов у комунальну власність

У липні сесія Дрогобицької міської ради дала згоду на передачу приміщення відомчого гуртожитку ВАТ "Дрогобицький завод автомобільних кранів" за адресою вул. Грушевського, 19 у комунальну власність територіальної громади м, Дрогобича. Таке рішення було прийнято після звернення регіонального обласного управління ФДМУ та на виконання відповідної постанови Кабінету Міністрів України. Проте, перш ніж передати гуртожиток на баланс громади автокранове підприємство зобов'язане провести розрахунки за тепло перед КП "Дрогобичтеплоенерго", повідомляє газета "Вільне слово".

Діти оздоровлюються

За інформацією начальника відділу у справах сім’ї, дітей та молоді Бориславської міської ради Романа Тарнавського станом на 20 липня 2011 р. оздоровлено 670 дітей по таких категоріях: діти-сироти – 40, діти інваліди - 6; діти з багатодітних малозабезпечених сімей – 602; діти, які перебувають на диспансерному обліку – 9; талановиті та обдаровані діти – 13. З місцевого бюджету на оздоровлення виділено 20 тис. грн. Інформацію надав відділ внутрішньої політики БМР.

Працівники торгівлі святкують

В останню неділю липня своє професійне свято в Україні відзначають працівники торгівлі. Трускавецька влада урочисті заходи для них організовує сьогодні, 29 липня, о 15.00 в Народному Домі. Окрім офіційної частини передбачено і невеличкий концерт (до півгодини часу). Більш масові заходи влада планує організувати в першу неділю вересня з нагоди Дня підприємця.

Альтернативне свято

У Трускавці планується альтернативне святкування Дня Незалежності України від того, яке планує влада, повідомляє наше джерело. Незалежність – це стан душі, а те, що робиться з незалежністю, в тому числі і на місцевому рівні – просто жахливо. Як і те, що робиться з демократією та її цінностями. Це не демократія, це профанація демократії і Трускавець – яскравий приклад цьому, повідомляють нас у штабі підготовки альтернативного відзначення головного свята держави у нашому місті-курорті. Які саме заходи планують незадоволені діяльністю прокозирівської трускавецької влади, нам невідомо. Одне, що нас повідомили – офіціозів та масових представлень придворних поетів, істориків, культмасових діячів та молодіжок там не буде, натомість планується акція, мета якої – розбудити національну гордість та сприяти розвитку справжнього патріотизму, а не показушної псевдолюбові до нації чи громади.

Власна інформація

Яценюк прийматиме кадрові рішення щодо львівського осередку «Фронту Змін»

Арсеній Яценюк не задоволений ситуацією, в якій опинився Львівський обласний осередок очолюваної ним партії «Фронт Змін». Він зазначив, що ця ситуація – це звичайна політична маніпуляція з боку конкурентів з так званого демократичного табору та пообіцяв прийняти відповідні кадрові рішення. Про таке лідер «Фронту Змін» заявив в ефірі 5 каналу, – інформує ЗІКу прес-служба каналу.

«Щодо Львівського обласного осередку – я прийму відповідні кадрові рішення з цього приводу. Я очікував, скажу відверто, письмової заяви керівника міського осередку про те що він, в принципі, повинен вийти і публічно сказати… Ну це політика, він повинен розуміти, що в нього є політичні опоненти і конкуренти, і в принципі, ці політичні опоненти і конкуренти з нашого так званого демократичного табору. Я розумію, що вони хотіли вкрасти якесь комунальне майно, але його красиво чимось притрусити, а чим притрусити – давайте ми вкрадемо комунальне майно, а ще тут ми проголосуємо тихенько і швиденько за те, що ми проти переслідування колишнього прем’єр-міністра. Але це не означає, що партія може це пропускати. Це не означає, що повинні втрачати пильність», – заявив Яценюк.

www.zik.ua

Вісті зі Стебника

Започатковують традицію. Учасники СК «Стебник», ветерани стебницького футбольного руху – Лев Качала, Орест Стечкевич, Ярослав Шлабан та Йосип Бандура, члени фан-клубу та гравці ФК «Стебник» зайнялися дослідженням футбольного руху в Стебнику. Вони встановили, що початком такого руху були 30-і роки минулого віку. У далекому 1934 році відбулася перша товариська зустріч між футбольними дружинами Стебника і Трускавця. Це засвідчує 86-річний трускавчанин Мирослав Адамович Крамар, який був свідком цієї події, а в 50-х роках він разом зі відомим трускавецьким футболістом Йосипом Гладким (нині покійним) виступав за стебницьку команду в обласній першості. Зараз годі знайти тих очевидців чи учасників цього змагання, які б сказали, коли точно відбулася ця гра і як вона закінчилася. Але важливий сам факт. Тому виконком Стебницької міської ради прийняв рішення від 22 липня 2011 року про визнання 1934 року – роком початку футбольного руху в Стебнику. Отож до Дня Незалежності з нагоди 77 річниці цієї події у спортивному житті Стебника вирішено провести товариську зустріч з участю ветеранів трускавецького і стебницького футболу, звичайно, якщо на це погодяться сусіди. Так чи інакше, а свято відбудеться і ветерани-футболісти Стебника зможуть пригадати свою спортивну юність. Відзначення цієї дати стебницькі аматори футболу хочуть зробити традиційним.

Відзначили ювілей. Сорок років тому сто чотири стебницькі сім`ї отримали помешкання на вулиці Січових Стрільців, 9 (колишній Пирогова). Люди, які поселилися тут, уже стали поважного віку, у них появилися діти, внуки, створилися нові сім’ї. Словом, сорок років це багатоквартирне житло дарувало своїм мешканцям тепло, затишок, сімейні гаразди. У 2003 році мешканці будинку створили ОСББ, яке назвали «Сокіл».і довірили його очолити добросовісній і розумній жінці пані Марії Плитич. Уже тривалий час вона, як добрий господарник, вірою і правдою служить цій дружній будинковій громаді, дбає про належний стан будівлі, допомагає мешканцям вирішувати їхні насущні проблеми. Тепер, порадившись із членами будинкового комітету, вирішили відзначити 40-річний ювілей заселення цього будинку. Свято відбулося 24 липня. На нього запросили священиків міських храмів, отців Михайла Бучинського, Михайла Комарницького, о. Андрія та о. Юрія. Вони відправили Святу Літургію, поблагословили мешканців будинку на добрі і праведні діла. Привітав людей і міський голова Василь Пецюх. Складовою частиною свята була загальна гостина, яку дружно організували разом із пані Марією самі мешканці. Цю подію транслювало міське кабельне телебачення.

Андрій Говіщак

Велика фірманка

«Закон, як дишло», кажуть в народі про тих, хто маніпулює нормами закону, нехтує їх, чи використовує навиворіт.

На засіданні трускавецького міськвиконкому знову заговорили про тих, хто шкодить іміджеві міста-курорту, яке дуже прагне стати «європейським». З приводу усунення «шкідливих елементів» для ознак «європейськості» навіть було прийняте рішення.

Рішення Трускавецького міськвиконкому від 21 липня 2011 року за № 215 увібрало в себе бажання влади взяти під контроль ситуацію у відпочинковій зоні курорту - усунути стихійну торгівлю, вивести за межі так званої «першої санітарної курортної зони» надання послуг. У рішенні вже не видно посилання на цю так звану «першу зону», очевидно укладачі цього документу додивилися, що у законі «Про курорти», де означено цей термін, нема на що опертися, щоб заборонити художникам, фотографам чи вуличним музикам перебувати у парку. Виконавчий комітет Трускавецької міської ради опирається на низку інших законодавчих актів, у яких також важко щось угледіти, щоб аргументувати законність усіх пунктів прийнятого згаданого рішення. У першому пункті, зокрема, йдеться: «Заборонити стихійну торгівлю харчовими продуктами, промисловими групами товарів та надання послуг як суб'єктами господарювання, так і приватними особами, художникам, портретистам, включаючи розміщення МАФ-зовнішньої реклами на території курортного парку міста, в межах першого поясу зони санітарної охорони підземного джерела водопостачання-родовища мінеральної води «Нафтуся» терміном з 01.09.2011 року». Зазначимо, що коми розставлені уже в редакції «ФКП», в іншому стиль цілком збережено, це говорить, що документація у стінах трускавецької «ратуші» ведеться поспіхом, відповідно ж, рішення приймаються також без зайвих головних потуг. Що означає, скажімо, у цьому пункті вираз «терміном з 01.09.2011 року»? Від першого вересня - і до кінця світу? Хіба термін не має двох дат - його початку та кінця, або ж числової ознаки на зразок «терміном на п'ять років»?

Аргументом сказаного вище, що влада у Трускавці хоче прибрати під свій контроль усе, що діється у відпочинковій зоні, є висловлені думки з цього приводу тих, хто саме мав би потрапити під цю «мітлу». З цих думок випливає, що сильніші залишаться якнайближче до бювету, а слабших відтіснять подалі від нього.

- Я писав прохання залишитися зі своїм невеличким бізнесом на бульварі Торосевича, - говорить фотограф Василь. - Десь до місяця часу, як це передбачає закон, мені надійшла письмова відповідь від влади. Так і так, пишуть мені, ваша підприємницька діяльність не може здійснюватися на бульварі Торосевича з такої-ось причини. І дають посилання на один нормативний акт міської ради, розраховуючи, мабуть, що я не поцікавлюся його змістом. Але я роздобув це рішення і дуже здивувався тим, чому на нього послалися, щоб спекатися мене з парку. Бо у ньому йдеться... про охорону зони навколо питтєвого озера.

У колі художників та інших, хто зараз знаходиться неподалік від бювету мінеральних вод №1, побутує твердження, що вони звідти нікуди не підуть і на тому крапка. Справа, кажуть, була у суді і все у них буде нормально. Чи це стосується портретистів, наразі невідомо, бо нікого з них на час обходу кореспондентом «ФКП» паркової зони курорту не було.

Щодо вуличних музик, то це окрема розмова, вона стосується елементу своєрідної форми культури, що є в усіх країнах і заборона на неї не поширюється ніде. Але якщо це є цілковите безкультур'я зі співом шансонів та з використанням звукопідсилювальної апаратури, то слід знайти норму закону про його заборону, як таке, що порушує спокій громадян, не дає естетичної насолоди, не пропагує культури нашого народу. Але не підтасовувати норми законів, що зовсім тут недоречні, скажімо, про цю саму «першу санітарну курортну зону». Бо закон - не дишло. А ті, хто на нього опирається - не фірмани.

Василь Кирилич,
газета "Франкова криниця Підгір’я"

Історія Трускавця мусить бути видана!

Іван Скибак Мене як історика за освітою давно непокоїла думка – чому Трускавець не має своєї великої історії?

Надзвичайно потужним є видання про церкву святого Миколая як духовну перлину Трускавця авторства Олега Реги. Є ряд дрібних досліджень різних авторів по окремих темах. Є цінні спогади отця Олекси Пристая "З Трускавця у світ хмародерів", але це не історичне дослідження, та й обриваються вони в першій половині ХХ століття. Є псевдоісторія, назву якої навіть не хочеться тут згадувати, як і автора-плагіатора та фантазера. Є "Короткий нарис історії Трускавця", авторами якого є Іван Скибак та покійний Орест Мацюк. А "великої", фундаментальної історії наразі немає. Чому? Про це ми розмовляємо сьогодні з п. Іваном Скибаком, заступником генерального директора санаторію "Карпати", який знається на історії Трускавця, можливо, краще, ніж будь-хто інший. Доказ цьому – клопітка робота в архівах Львова, Кракова, Варшави, величезна підбірка матеріалів з історії, які є направду унікальними, а ще – чималий досвід роботи у сферах, тісно пов’язаних з історією.

- Пане Іване, звідки таке зацікавлення історією Трускавця? Ви – трускавчанин?

- Ні, я народився на Опіллі, біля Рогатина Івано-Франківської області, так що я "роксоланчик" (Рогатин – рідне місто Насті Лісовської, Роксолани – прим. авт.). Та все, що стосується Трускавця, для мене є дуже цікавим.

- Ви тривалий час працювали в Екскурсійному бюро, водили і водите екскурсії по місту, вчите молодих екскурсоводів…

- В 1977 році я закінчив курси екскурсоводів при Дрогобицькому педінституті. З 1976 р. я працював культорганізатором в санаторії "Алмаз", художнім керівником та режисером театру народного Будинку культури Трускавця (знаходився неподалік церкви св. Миколая, ця будівля вже не існує). З 1980 по 1991 рік – період моєї праці в Екскурсійному бюро. Далі – директор музею "Дрогобиччина", науковий працівник музею історії міста Трускавця, організатор та перший директор Єпархіального музею Самбірсько-Дрогобицької єпархії в м. Трускавці, заступник міського голови Трускавця, керівник бюро паломництв Львівської митрополії УГКЦ. А з 2003 року я – в санаторії "Карпати".

- Ви маєте історичну освіту?

- В юності я хотів поступати на історичний факультет, проте не був членом партії, тому дорога туди для мене була закрита. Та й дотримувався я завжди правих поглядів...

Я закінчив режисерський відділ Львівського культурно-освітнього училища, перше моє місце роботи – Театр юного глядача у Львові. А згодом вже здобув фах філолога у Львівському університеті.

- І тим не менше, Вас знають як історика…

- Я, так сказати, завжди цікавився взаєминами між творчими людьми, досліджував історію, літературу. Колись Марія Матіос пожартувала про мене знаному історику Георгію Шаповалову (він, до речі, тепер перебуває на відпочинку в Трускавці): "Ти дай почитати це Скибаку для аналізу, він риє, як кріт…".

Неодноразово я друкувався в місцевій, регіональній, всеукраїнській періодиці, в тому числі в наукових виданнях, активно співпрацював зі Всесвітньою мережею Радіо Україна. У "Франковій криниці" редактор Ігор Сусюк на початку 90-х вмістив перше дослідження про Василя Біласа та Дмитра Данилишина, відомих трускавчан-героїв, борців за волю України, багато матеріалів було опубліковано в "Галицькій зорі". На запрошення Георгія Шаповалова у Запоріжжі на науковій конференції я виступив із доповіддю про героїв села Кульчиці біля Самбора – Франца-Юрія Кульчицького та Петра Конашевича-Сагайдачного. Доводилося мені організовувати і багато конференцій, в тому числі міжнародних, як, для прикладу, "Шашкевичіана-2000", "Три герої з Трускавця: В. Білас, Д. Данилишин, Р. Різняк-Макомацький".

Працюючи в Єпархіальному музеї, вивчав життя та творчість пастирів нашої Української Греко-Католицької Церкви, митрополитів Андрея Шептицького та Йосифа Сліпого.

На даний час я займаюся дослідженнями біографії видатного новеліста-письменника Василя Стефаника, вже підготовлені до друку матеріали про Корнила Устияновича, Уляну Кравченко, інших друзів Івана Франка, які самі були творчими людьми та неординарними постатями.

- Та головне, над чим Ви працюєте – історія Трускавця?

- Наразі видання великої історії Трускавця не можна здійснити з банальної причини – браку фінансування. Є в мене задум і щодо документального фільму по історії Трускавця. Він, очевидно, буде в дещо іншому форматі, ніж фільм, який ми зняли п’ять років тому (мова йде про "Благословенний край води живої…" – прим. авт.). Маю направду безцінні матеріали з історії Трускавця і думаю, що з Божою допомогою зможу видати і гарнуу історію Трускавця, і зробити фільм моєї мрії – про Благословенний Трускавець.

Спілкуючись із цією неординарною особистістю, якою є ця скромна, мудра, інтелігентна та побожна людина, поринаєш у світ його життя. А в ньому, як і у дослідженнях пана Скибака – теж неординарні та творчі особистості, їхні взаємини. Серед них – відомі артисти, політики, митці, історики, літератори, науковці. Беручи інтерв’ю в дуже різних людей, дивуюся, наскільки всі вони однаково позитивно характеризують Івана Скибака, підкреслюють його вагомий вклад у позитивний імідж санаторію "Карпати" не лише як однієї з кращих оздоровниць Трускавця, але і як одного з культурних та духовних центрів життя в нашому місті-курорті. Не на противагу іншим, а як доповнення до інших, органічне поєднання.

Спокійний та неконфліктний Іван Михайлович виглядає на такого, кого неможливо вивести з рівноваги. Але це не так. Бо коли мова йде про принципові питання типу правди, справедливості, честі, він ладен відстоювати їх до кінця.

Не кожен розуміє цінність того, що робить Іван Скибак для міста та збереження його історії, але традиційно повторимося – інколи важко з моменту сьогодення оцінити весь позитив, для цього потрібен час, певна перспектива. Віримо, що головна робота Івана Михайловича ще не створена і що Трускавець ще отримає те, чого так потребує. Маємо на увазі Трускавець елітний, а не люмпенський.

Володимир Ключак

P.S. Продовжуючи історичну тематику, скажемо, що в серпні читачі "Трускавецького вісника" зможуть прочитати два ексклюзивні інтерв’ю для нашого видання двох професорів різних історичних шкіл – вихованця київської історичної школи та засновника дрогобицької історичної школи, кандидата історичних наук, автора багатьох потужних історичних досліджень, декана історичного факультету Дрогобицького державного педагогічного університету Леоніда Володимировича Тимошенка та вихованця дніпропетровської історичної школи і засновника запорізької історичної школи, професора кафедри українознавства Запорізького Національного технічного університету, доктора історичних наук та багаторічного керівника Запорізького краєзнавчого музею на Хортиці Георгія Івановича Шаповалова.

Борислав матиме новий герб, хоругву і гімн

герб і прапор Борислава На черговому засіданні комісії із проведення конкурсу на кращий варіант оновленої символіки Борислава - міського герба та хоругви - розглянуто подані проекти, а також висновок геральдичної експертизи, поданий за підписом Андрія Гречила, голови Українського геральдичного Товариства, наукового співробітника Інституту української археографії ім. Михайла Грушевського НАН України, члена Комісії державних нагород та геральдики при Президентові України.

Заслухано інформацію начальника відділу у справах сім'ї, дітей та молоді Романа Тарнавського щодо проекту герба та прапора. Авторами проекту є Олег Микулич, Ігор Шоха та Роман Тарнавський.

В обговоренні взяли участь міський голова Володимир Фірман, начальник відділу культури Андрій Спас., секретар міської ради Ігор Яворський, Роман Тарнавський та депутат міської ради Іванна Галушка.

Присутні схвалили поданий на розгляд проект оновлених герба та прапора Борислава. Вирішено ці проекти розмістити у часописі «Нафтовик Борислава» та подати на офіційному сайті міської ради для того, щоб свої думки щодо оновлених символів міста змогли висловити усі мешканці. Провести також громадські слухання, після чого винести на розгляд сесії міської ради проект рішення про затвердження оновленої символіки міста.

Також вирішено продовжити конкурс на кращий варіант гімну Борислав.

Ігор Юринець,
газета "Нафтовик Борислава"

Головна будова міста Дрогобича: повільно, але вперед

реконструкція стадіону «Галичина» Багатьох дрогобичан цікавить, як просуваються роботи із реконструкції стадіону «Галичина» під спортивно-тренувальний молодіжний комплекс, який буде тренувальною базою команд-учасниць Євро-2012.

Не менше цим переймаються і журналісти, тож кореспонденти «ГЗ» у понеділок зранку побували на головній будові Дрогобича.

Працівники генпідрядної організації ТзОВ «Трест Профтехмонтаж-2» працювали на об’єкті. Проте кількість робітників була не надто великою. Якщо порівняти зроблене на стадіоні з тим, що журналісти мали змогу побачити місяць тому під час приїзду голови Львівської облдержадміністрації Михайла Цимбалюка, то якихось особливо помітних зовнішніх змін не відбулося. Хіба що гусеничний трактор поступово здирає верхній шар футбольного газону. Тож наразі доручення губернатора про прискорення темпів робіт, оскільки восени погода цього може не дозволити, залишається невиконаним.

Основні роботи зосереджені на західній трибуні, оскільки вона підлягає найбільшій перебудові і зовні, і всередині. Там працюють техніка і люди. Наразі триває підготовка до накриття бетонними плитами, які попередньо зняли для реконструкції підтрибунних приміщень та здійснення гідроізоляції.

Згідно з проектом, західна трибуна із VIP-зоною буде центральною і вміщуватиме 3500 глядачів, знизу розташують роздягальні, душові, конференц-зал, допоміжні приміщення. Також заплановані дренаж футбольного поля та настилання нового газону. На східну трибуну (до 3500 місць) очікують лише гідроізоляція, косметичний ремонт і встановлення пластикових сидінь (підтрибунних приміщень там не буде).

Проект також передбачає будівництво котельні, каналізаційної мережі, реконструкцію трансформаторної підстанції, встановлення освітлення на існуючих вежах, асфальтування великого майданчика для паркування автотранспорту та ін. На все це планують витратити 22 млн. грн. із держбюджету та 6,5 млн. грн. із міського.

Як бачимо, обсяг робіт значний, тож будівельникам доведеться добряче попрацювати, щоб встигнути до 15 листопада (залишилося менше чотирьох місяців!). Адже саме на цей день заплановане урочисте відкриття спортивно-тренувального молодіжного комплексу, після чого його відвідає комісія УЕФА.

Ярослав Грицик,
газета "Галицька зоря"

Служба «102» Борислава повідомляє

У період із десятого по двадцяте липня у місті скоєно десять крадіжок. Маємо також дев'ять випадків погроз фізичною розправою, одне хуліганство, вісім випадків нанесення громадянам тілесних ушкоджень, один факт підробки документів, два випадки шахрайства, одну дорожньо-транспортну пригоду, два випадки настання смерті, одне порушення закону по лінії боротьби з економічною злочинністю, десять випадків пошкодження майна та ще один злочин, віднесений до розряду інших порушень закону.

Завдяки проведеним оперативно-розшуковим заходам розкрито чотири справи за фактами крадіжки. Встановлені також особи зловмисників, які погрожували громадянам міста фізичною розправою, причетні до вчинення хуліганських дій та нанесли мешканцям Борислава тілесні ушкодження. Працівники міського відділу міліції розкрили злочини по лінії боротьби з економічною злочинністю, за двома фактами шахрайства та двома фактами навмисного пошкодження майна. За шістьма фактами крадіжки, однією дорожньо-транспортною пригодою, десятьма випадками навмисного пошкодження майна, двома фактами настання смерті та ще одним злочином, віднесеним до категорії інших порушень закону, проводять дослідчі перевірки.

П'ять метрів металевої огорожі викрали невідомі зловмисники по вул. Шкільній. Повідомив чергову частину про цю крадіжку гр. Ф. лише через тиждень. Цілком зрозуміло, що за цей час демонтована посеред білого дня металева сітка опинилася на одному із численних металоприй-альних пунктів, де за неї злодії, як за металобрухт, отримали невеликі гроші, які відразу ж розтратили. На жаль, ніхто із мешканців у момент здійснення крадіжки не повідомив працівників міліції про вчинення протиправних дій. Крадіжка здійснювалась посеред білого дня 12 липня - у День Першоверховних апостолів Петра і Павла - близько 14 години, тож малоймовірно, що факт демонтажу приватної огорожі у святковий день не привернув чиєїсь уваги. Поза увагою мешканців залишився і факт крадіжки з підвалу першого під'їзду будинку № 177 вул. Володимира Великого (корпус І) діючої каналізації. Невідомі зловмисники для здійснення крадіжки спочатку посеред білого дня 15 липня зрізали замок, яким зачинено двері підвалу. Проникнувши у підвал будинку, вони демонтували чавунний каналізаційний колектор першого під'їзду. Загалом невідомі зловмисники викрали 24 м чавунної труби, 12 чавунних колін, один трійник, дві чавунні редукції, один компенсатор та дві чавунні ревізії. Сума завданих збитків встановлюється.

У ніч з 19 на 20 липня невідомі злодії, відігнувши металеву конструкцію, розбили вікно, через яке проникли у приміщення продуктового кіоску «Міраж» по вул. С. Коваліва, звідки викрали цукерки, шоколад, печиво та інші товарно-матеріальні цінності на загальну суму 800 грн. За фактом крадіжки проводяться оперативно-пошукові заходи.

Сумку з документами викрав невідомий зловмисник із автомобіля «Пежо», що належить гр. А. Необачний власник залишив автотранспортний засіб на декілька хвилин по вул. Т. Шевченка із відчиненим вікном. Цього було цілком достатньо, щоб із салону автомобіля викрасти сумку із документами, яка лежала на передньому кріслі. Тепер чоловік має клопоти, адже у сумочці, окрім грошей, знаходились документи, які необхідно буде відновлювати.

Газета "Нафтовик Борислава"

Гумор

Ліфчик - єдина річ у гардеробі, яка приносить радість, коли стає мала.

* * *

Випуск новин: Зона відчуження у Чорнобилі стає все менш небезпечною. Про це свідчить той факт, що туди почали повертатися дикі кабани, вовки і навіть рисі...

Слухач: Ага. Причому, все це – одна тварина.

* * *

Для хорошої риболовлі потрібні п'ять компонентів: вода, риба, рибальські снасті, горілка і, власне, чоловік-рибалка. За наявності трьох останніх елементів перші два - не обов 'язкові. Рибалці й так буде добре.

* * *

Ні, не люблю я принців - від них кіньми тхне!

* * *

Володимир Кличко чув фразу «Будь ласка, не треба!» 23 мовами світу.

***

Людина може літати, але не довго. Чим довше летить - тим вірогідніший летальний результат.

* * *

- А як по науковому «ніфіга»? - Вакуум!

***

Товаришу, пам'ятай! Придумуючи ім'я своєму синові - ти придумуєш по-батькові своїм онукам!

* * *

Приходить чоловік додому. Дружина:

- Котлети будеш? -Буду.
- М'яса нема.
- Ну тоді не буду...
- Тобі не подобається, як я готую?!

* * *

- Тобі нудно й самотньо? Нічим зайнятися? Мені б твої проблеми...

* * *

У громадському транспорті справжні чоловіки завжди сидять із заплющеними очима, тому що їм боляче бачити, як жінки стоять.

Газета "Твоя Фортуна"

© 2008-2011 Незалежне видання "Трускавецький вісник". Всі права застережено.
Видається з 14 серпня 2008 року. Розповсюджується безкоштовно. Засновник, головний редактор та відповідальний за випуск – Володимир Ключак.
Редакція публікує виключно ті матеріали, які збігаються з точкою зору редакційної команди.
Контакти: e-mail: anda_panda@ukr.net, моб.тел. 8 (097) 38-36-112
Публікація на порталі www.turportal.org.ua з дозволу Редакції.