Відхаркувальні засоби: принцип дії

24.10.2022

Скарга на кашель - одна з найпоширеніших при ГРВІ, що викликають занепокоєння. Для ефективного усунення кашлю, важливо визначити його продуктивність. При лікуванні застуди необхідно всіляко перешкоджати затримці слизу дихальних шляхів. Саме відхаркувальні засоби покликані стимулювати виведення мокротиння з легенів та загалом полегшити симптоми кашлю. В Інтернет-аптеці «Здравица» можна знайти величезний асортимент відхаркувальних препаратів.

відхаркувальний засіб

Види відхаркувальних препаратів

Відхаркувальні препарати за принципом дії поділяють на три категорії. Перша категорія сприяє розрідженню мокротиння, що полегшує його виведення. Другий вид препаратів активує роботу бронхів, збільшуючи перистальтику та стимулюючи рухову активність епітелію. І третя категорія працює на розширення бронхів, тобто усунення спазмів. Безумовно, крім перелічених вище видів препаратів, в якості відхаркувальних засобів використовують безліч інших методів лікування, наприклад, вібраційний масаж, інгаляції. Але варто пам'ятати, що це все дає лише допоміжний ефект, спрямований на більш швидке одужання.

Принцип дії

Усі види відхаркувальних засобів мають ідентичний механізм дії. При їхньому прийомі посилюється поява бронхіального секрету, що сприяє розрідженню мокротиння. Бронхи активно скорочуються, рідке мокротиння переміщається у трахею. При кашлі слиз надходить у порожнину рота та виводиться. Відхаркувальні засоби заборонено одночасно приймати з іншими протикашльовими ліками, оскільки це значно гальмує виведення слизу назовні. Сам по собі слиз — сприятливе середовище для бактерій, його застій у бронхах може призвести до серйозного інфікування і спровокувати пневмонію.

Відмінності між відхаркувальними та муколітичними засобами

Відхаркувальні та муколітичні лікарські засоби покликані полегшувати виведення мокротиння різними механізмами дії. Муколітики впливають безпосередньо на слизову частину, без збільшення її обсягу, тоді як відхаркувальні засоби подразнюють рецептори і збільшують її обсяг. До ефективних муколітиків відносять засоби на основі ацетилцистеїну, а також сироп солодкового кореня. Обидва види препаратів не можна приймати з протикашльовими засобами. Також від їхнього прийому варто відмовитися при сухому кашлі, який супроводжує грип. У таких випадках краще вдатися до прийому комбінованих лікарських препаратів із протизапальним ефектом.